Poodkryly Velikonoční ostrovy další záhadu?

Napadlo vás někdy, jakým způsobem by bylo možné dostat 13-ti tunový kamenný klobouk na 9 metrů vysokou sochu? Asi odpovíte, že samozřejmě jeřábem. Ale jak to dělali obyvatelé Velikonočního ostrova před staletími? Je to záhada, která mate archeology celá desetiletí a u řady fantastů vyvolává dokonce úvahy o zapojení mimozemšťanů nebo magie. Pojďme se na tu záhadu podívat trochu blíž.

Drdol umístěný na hlavě sochy. Ilustrační foto. Zdroj [3]
Velikonoční ostrov je malý trojúhelníkovitý ostrov o rozloze 163 kilometrů čtverečních, který leží uprostřed jižního Pacifiku, asi 3700 kilometrů západně od Chile a 1900 východně od Pitcairnových ostrovů. Ostrov byl osídlen někdy v první polovině 1. tisíciletí Polynésany, kteří vytesali do sopečného kamene více než 900 soch tzv. Moai. Přestože je jejich průměrná výška asi 4 metry, největší stojící socha stojící na plošině Te Pito Kura měří 9,8 metrů a váží 74 tun. A více než 50 soch má na sobě “klobouk” zvaný pukao, červené barvy, který může vážit až 13 tun. Nejedná se však o klobouk, ale o drdol, který Polynésané dodnes leckde nosí, obarvený načerveno.

Taková trochu větší lednička…
Sean Hixon, antropolog na Pensylvánské státní univerzitě a jeho kolegové publikovali v časopise Journal of Archaeological Science jednoduchý systém, který ukazuje vynalézavost obyvatel Velikonočního ostrova (v domorodém jazyce Rapa Nui).

Po celá desetiletí se věřilo, že obyvatelé Rapa Nui přemisťovali sochy z lomu Rano Raraku na úpatí sopky do jejich konečné destinace na dřevěných saních. Nicméně, v roce 2012 antropolog Terry Hunt a Carl Lipo z univerzity Binghamton a Arizona, dokázali,[1] že je byli schopni přesunovat podobně, jako my přesunujeme doma ledničku. Tedy naklopit, zatlačit a posunovat. Jediné, co bylo zapotřebí, byly provazy a lidská síla, aby sochy “mohly chodit”, jak se hovoří v mytologii Velikonočního ostrova. “Přesouvali je elegantním a pozoruhodně efektivním způsobem, který používal jednoduché procesy založené na fyzice,” říká Lipo, který se s kolegou Huntem na nové studii podílel.

Ale jak to bylo s “klobouky”?
Pukao se těžily v lomu poblíž sopky Puna Pau. Mají válcovitý tvar a asi 2 metry v průměru. Ačkoli někteří výzkumníci tvrdili, že postava a klobouk se stavěly společně, zbytky opuštěných 

Vytažení „drdolu“ pomocí techniky parbucklingu. Foto: zdroj [3]
soch spíše naznačují, že tomu tak nebylo. “Nejlepším vysvětlením pro přepravu klobouků z lomu je, že ho odvezeme k soše. Jakmile tam je, pukao bylo vyrolováno po dlouhé rampě až na vrchol stojící sochy pomocí techniky parbucklingu,” [2] říká Lipo.

Parbuckling (český ekvivalent tohohle slova jsem nikde nenašel?!) se používá k vyrovnávání převrácených lodí, jako byla například Costa Concordia. V případě Velikonočního ostrova by použití této techniky sestávalo z uchycení středu dlouhého lana na vrcholu rampy, protažení obou konců pod válcem a koordinovat pracovníky, aby válec vytáhli. Takže s pouhými patnácti lidmi mohlo být největší pukao vytaženo na vrchol sochy Moai. Pak by stačilo dovyřezat klobouk, připojit ho k soše a rozložit rampu. Jednoduché a efektivní. Nebo snad ne?

Na úplný závěr by bylo dobré poznamenat, že stejný způsob pohybu prokázal už v roce 1986 přímo na Velikonočním ostrově český badatel ing. Pavel Pavel. Ačkoliv jsou jeho výsledky v České republice velmi dobře známé, ve světě tomu tak zcela není.

Zdroje:

[1] Lipo, C., Lipo-2013-The ‘walking’ megalithic statues (moai) of Easter Island. Online: https://www.researchgate.net/publication/283016126_Lipo-2013-The_%27walking%27_megalithic_statues_moai_of_Easter_Island
[2] Parbuckle salvage. Wikipedia. Online: https://en.wikipedia.org/wiki/Parbuckle_salvage
[3] Gaméz, L. Así les pusieron los sombreros a los moáis. 05.06.2018. Online:  http://magonia.com/2018/06/05/asi-les-pusieron-los-sombreros-a-los-moais/
[4] Úvodní foto:  Isla de Pascua. Wikipedia ES. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/Isla_de_Pascua 

Přečtěte si také:  Nejstarší telefon na západní polokouli měla kultura Chimú

3 komentáře: „Poodkryly Velikonoční ostrovy další záhadu?

 • 9.7.2018 (7:52)
  Permalink

  pokud se nepletu, to jak se pohybovalo se sochama zjistil už v minulém století ing Pavel Pavel

  Reagovat
  • 9.7.2018 (11:00)
   Permalink

   A co takhle si ten článek přečíst? 😀

   Reagovat
  • 3.9.2018 (22:51)
   Permalink

   Teoria nie je dokaz. Ani funkcna teoria nie je dokaz. Nepohyboval rovnako tazkymi sochami, ale ovela mensou neporovnatelnej velkosti a vahy. Nasilne vysvetlenie hocicoho za akukolvek cenu nie je prave obrazom pravdy a dokazu!

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.