Friday, October 4, 2024
Historie

Velká incká stezka

Velká incká stezka, kečuánsky „Qhapaq Ñan“, byla hlavní osou velkého silničního systému o délce přibližně 30 000 kilometrů.
Jednalo se o rozsáhlou komunikační síť, která byla organizována v průběhu mnoha staletí andské civilizace (před Inky) a kterou Inkové vytvořili jako součást integračního a expanzivního politického projektu kontinentálního rozsahu zvaného Tawantinsuyu, který dosáhl svého maximálního vyjádření v 15. století.

Systém cest je strukturován na základě podélných a příčných cest, strategicky uspořádaných s Andami jako páteří; lidé cestovali po těchto cestách, a s nimi putovaly znalosti, myšlenky a zvyky, stejně jako produkty, které spojovaly a integrovaly různé ekologické úrovně charakteristické pro andskou oblast.

Tato silniční síť spojovala celé Tahuantinsuyo přes dnešní území Argentiny, Bolívie, Chile, Kolumbie, Ekvádoru a Peru, procházela pouštěmi, zemědělskými oblastmi, pohořími, bažinami atd. Všechny trasy začínaly v císařském městě Cusco.

Nejdůležitější z nich je ta, která vedla směrem na Quito, současné hlavní město Ekvádoru.

Qhapaq Ñan byl především základem politické expanze Inků, protože umožňoval rychlou mobilizaci armád a státních úředníků. Usnadňoval také přepravu cenných surovin, jako jsou kovy, skořápky houby, dřevo, listy koky, textilie atd.

Podél cest byly rozmístěny tamby, ohrady, které sloužily jako přístřešky a sklady, aby si cestovatelé mohli odpočinout a uložit své věci. Obvykle měly obdélníkový tvar a byly rozděleny na několik nezávislých prostor. Existovaly tambos různých velikostí: ty větší měly obytné místnosti, náměstí a sklady a sloužily k ubytování Inky a jeho družiny. Menší sloužily jako obydlí pro chasquis, což byli poslové Tawantinsuyu.

Stavba mostů byla pro Qhapaq Ñan také rozhodující, protože díky nim mohli Inkové překonávat svahy, řeky a obecně členitou andskou geografii. Některé z těchto plošin byly postaveny z kamene, jiné ze dřeva. Existovaly také visuté mosty, které byly postaveny z rostlinných vláken, jako je tomu v případě Q’eswachaka, považovaného za poslední incký most, který se dodnes používá.

Inkové nebyli jediní, kdo stavěl cesty, aby spojil svá území. Mnoho cest, které používali a začlenili do svého silničního systému, vybudovaly kultury, které jim předcházely. Tyto cesty byly výhradně místní a spojovaly posvátná centra neboli huacas s malými vesnicemi.

Některé archeologické komplexy kultury Wari, jako například Piquillacta, měly důležité silniční systémy. Další doklady předinckých cest lze nalézt v údolí Moche na severním pobřeží Peru a v Limě, kde byly vybudovány cesty na obou březích řeky Chillon, v Pachacamacu a v údolí řeky Cañete. Tyto cesty se křížily s dalšími, které vedly do andských oblastí, a dokonce i do Amazonie. V roce 2014 byla tato oblast zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Přečtěte si také:  Válka o Zelené peklo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.