Úterý, 16 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Ekologie

Produkci kávy ohrožují klimatické změny

Pěstování kávy patří v Latinské Americe k jednomu ze stěžejních produktů, který je po celém světě velice oceňován. Studie latinskoamerických vědců ukázala, jak zvýšení teploty a změny v režimu dešťových srážek mohou ovlivnit budoucí produkci jihoamerické kávy. Tyto změny by ovlivnily 73% až 88% půdy vhodné pro pěstování kávovníků.

“Kvůli poklesu srážek a zvýšení teploty, dojde k tomu, že budeme mít méně oblastí vhodných pro pěstování kávy,” uvedla pro agenturu AFP Emily Fungová, autorka studie, pracující pro středisko Tropického zemědělského výzkumu (CATIE), v Kostarice.

Studie vychází z pravděpodobných budoucích scénářů klimatických změn, aby určila, jak by se chovaly příslušné oblasti pro pěstování kávy Arabica, které jsou nejjemnější z kávových odrůd a které vyžadují pro pěstování vysoko položené oblasti a mírné podnebí.

Peru je osmým největším výrobcem kávy na světě a odhaduje se, že na celém světě je asi 25 milionů lidí věnující se její produkci.


Výsledky rovněž naznačují, že v zemích jako je Kolumbie, Mexiko, Guatemala a Costa Rica je větší pravděpodobnost, že se přizpůsobí změnám teploty, protože mají vyšší oblasti, které mohou být pro pěstování kávy i nadále použity.

Naopak studie předpokládá ztráty kultivovatelných oblastí v Hondurasu a Nikaragui, které jsou položeny níž.

„Pro výsadbu kávy jsou zapotřebí ideální klimatické podmínky, které se změní. Proto bude pravděpodobně nutné pěstovat kávu v nových oblastech s nižšími teplotami, kde je více srážek. Pro tyto účely vyhovují výše ​​položené oblasti,“ řekla Fungová.

Jižní Amerika patří ke světové jedničce v produkci kávy.

Podle studie, zveřejněné v americkém časopisu Proceedings of the National Academy of Science, by klimatické změny mohly mít významný společenský dopad, protože 80% kávy v Latinské Americe pochází od malých producentů, s plochou do čtyř hektarů.

Latinská Amerika patří ke světové jedničce v produkci kávy, s přibližně 5 000 miliony kilogramů ročně.

Podle Mezinárodní organizace pro kávu (OIC) se sídlem v Londýně, je světovým lídrem v oblasti pěstování kávy Brazílie. Ihned za ní následují další významní pěstitelé tohoto regionu – Kolumbie, Honduras, Guatemala, Mexiko a Peru.

Produkce kávy v Latinské Americe je dvojnásobná oproti například Asii, které patří druhé místo na světě.

Pokud dojde na výše uvedené prognózy vědců, mohly by být plochy používané v současné době pro pěstování kávy použité pro jiné plodiny, které preferují teplé podnebí, a kterým tolik nevadí oteplování. Emily Fungová se zmínila také o tom, že v kostarickém kantonu Turrialba, 45 kilometrů východně od San José, kde sídlí ředitelství středisko CATIE, se začalo s pěstováním cukrové třtiny tam, kde před několika lety byla ještě káva. Budoucí vývoj tak ukáže, jakým způsobem se s globálním oteplováním jihoameričtí pěstitelé vypořádají, neboť spotřeba kávy ve světě neustále stoupá.

Přečtěte si také:  {:cz}Znesvětili Inkové 1000 let staré pohřebiště?{:}{:es}Profanaron los incas un enterramiento de 1.000 años de antigüedad?{:}

Zdroje:
[1]  Agencia AFP. Cambio climático amenaza el cultivo de café en Perú y Latinoamérica. elcomercio.pe. 19.10.2017. Online: https://elcomercio.pe/tecnologia/ciencias/cafe-amenazado-cambio-climatico-cultivo-peru-latinoamerica-noticia-466932

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..