Thursday, November 21, 2024
Archeologie

Přepíše nález kovové masky učebnice dějepisu?

Jeden z nejstarších kovových předmětů byl nalezen v argentinských jižních Andách. Jedná se o starověkou obdélníkovou měděnou masku, jejíž stáří je odhadováno asi na 3000 let! Pokud tomu tak je, pak tento objev zpochybňuje všeobecně přijatou myšlenku, že výroba kovů probíhala a začala jen v Peru.

Místo nálezu masky bylo v hrobce nedaleko vesnice La Quebrada, v severozápadní Argentině. Podle místa, kde byli společně s maskou pohřbeni dospělí i děti, se předmět ​​datuje přibližně do roku 1000 př. n.l., jak uvádí vědci ve studii o tomto nálezu. Otvory v ní naznačují polohu očí, nosu a ústní části masky, s dalšími malými kruhovými otvory v blízkosti okrajů, kudy mohl být prostrčen provaz, aby se maska zajistila na obličeji lidí nebo soch.

Důl na měděnou rudu byl nalezen asi 70 kilometrů od místa, kde byla maska objevena, což naznačuje, že byla zřejmě vyrobena poblíž tohoto místa. Je proto velmi pravděpodobné, že v Argentině se objevilo kovodělné zpracování, které se v Peru teprve vyvíjelo, jak tvrdí výzkumníci.
Podle studie, zveřejněné v únoru 2008 v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, se v jižním Peru objevily zlaté předměty, s odhadovaným stářím téměř 4 000 let. Bronzové artefakty, datované kolem roku 1000 př. n.l. byly už dříve nalezeny v peruánských Andách, ačkoli je pro odborníky těžké říci, zda objekty pocházejí z místa, kde byly nalezeny, nebo zda se sem dostaly díky obchodním stykům, uvedli badatelé v roce 2007. I přesto všechno se má stále za to, že kovy se zpracovávaly jen v Peru.

V hrobce bylo také nalezeno množství lidských kostí přibližné ze 14 těl. Maska byla ​​umístěna v rohu, na vrcholu hromady kostí. Druhé pohřebiště nedaleko obsahovalo jen kosti jednoho dítěte, starého přibližně 8 až 12 let, jenž zde bylo pohřbeno zhruba před 3000 lety. V hrobu byly kamenné korále a něco, co vypadá jako měděný přívěšek s vyvrtanou malou dírou uprostřed. Samotná maska měří asi 18 centimetrů a široká je téměř 15 centimetrů. Nečistoty v mědi jsou nižší než 1% …
Stáří těchto kovových předmětů – zvláště masky, vytvořené tak, aby záměrně připomínala lidskou tvář – silně naznačuje, že lidé v argentinských regionech And tvarovali měď na artefakty dřív, než se původně myslelo, uvedli autoři studie.

“Doklad o tavení a žíhání mědi (postup pomalého ochlazování, aby byl kov pevnější) ukazuje na to, že severozápadní argentinské údolí a severní Chile patřila k nejdůležitějším střediskům výroby mědi. Tyto nové poznatky jsou důležité pro všechny, kdo se snaží pochopit vznik andské metalurgie,” napsali vědci.

Přečtěte si také:  Přehrada Belo Monte: ekologický zločin století

Poznatky, které byly zveřejněny 5. června v časopise Antiquity, byly původně publikovány v roce 2010 v časopise Boletín del Museo Chileno de Arte Precolombino. [1],[2]

Zdroje:

[1] Cortés, L., Scattolin, M.: Ancient metalworking in South America: a 3000-year-old copper mask from the Argentinian Andes. cambridge.org. 05.06.2017. Online: https://www.cambridge.org/core/journals/antiquity/article/ancient-metalworking-in-south-america-a-3000yearold-copper-mask-from-the-argentinian-andes/80E3CFE81BC10CFFA5602230A16B40DF

[2] Cortés, L., Scattolin, M. a kol.: Una máscara de cobre de tres mil años. Estudios arqueometalúrgicos y comparaciones regionales. BOLETÍN DEL MUSEO CHILENO DE ARTE PRECOLOMBINO Vol. 15, N° 1, 2010, pp. 25-46, Santiago de Chile. Online: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0718-68942010000100003&script=sci_arttext

[3] Weisberger, M.: This Mask Is Among the Oldest Human-Made Metal Objects in South America. 06.06.2017. Online: https://www.livescience.com/59373-copper-mask-is-oldest-metalworking-south-america.html

Tomáš

cestovatel, publicista.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.