Dengue – jihoamerická protiváha koronaviru
I když se světem za výrazné pomoci médií v posledních měsících šíří strach z asijského koronaviru, opodál v Jižní Americe, zabíjí jiná nemoc – horečka dengue. A to téměř bez jakékoliv větší mediální pozornosti zbytku světa. Letos (2020) v peruánské džungli zabila již sedm lidí, což přimělo centrální vládu, aby vyslala do Amazonie delegaci na vysoké úrovni. Tato nemoc je přenášena tropickým komárem (Aedes aegypti), stejně jako je přenašečem i nemoci Chikungunya nebo viru Zika.
“Ministerstvo zdravotnictví monitoruje stav a posiluje preventivní opatření proti horečce dengue v regionu Loreto (největší oblast peruánské Amazonie), jejíž přítomnost se v této oblasti země zvýšila kvůli období silných dešťů a horka,” uvedla zdravotnická instituce ve svém prohlášení.
Kromě výše uvedených sedmi obětí této horečky, ministerstvo od 1.ledna 2020 detekovalo více než 2 500 nových případů dengue (jedná se o případy pravděpodobné a potvrzené), zejména v regionu Loreto, kde pramení řeka Amazonka, dále v severovýchodním Peru a v centrální džungli, oblasti Madre de Dios, asi 1 000 km východně od Limy. To je proti roku 2019, kdy bylo v Peru zaznamenáno celkem 546 případů horečky dengue dramaticky velký nárůst. Situace se komplikuje a v Iquitosu již nejsou lůžka pro další pacienty. [1]
“Regionální nemocnice v Iquitosu zřídila speciální oddělení B, kde se věnují jen dětem s diagnózou dengue. Tato jednotka byla rozšířena o 30 lůžek a dva kompletní lékařské týmy,“ uvedla ministryně zdravotnictví Peru, Elizabeth Hinostroza, která oblast navštívila.
Navíc zdůraznila, že byla spuštěna masivní fumigační kampaň a také se začaly odstraňovat objekty ze zahrad a domů, které akumulují vodu, jako jsou například pneumatiky, kde se komáři rádi rozmnožují.
Navíc podle informací peruánského ministerstva zdravotnictví, bylo v listopadu 2019 v Loretu zjištěno ohnisko dengue sérotypu 1, což je druh, který v zemi nebyl téměř tři desetiletí. Tento nový sérotyp se do Peru dostal pravděpodobně ze sousedních zemí, protože postižené regiony hraničí s Kolumbií, Brazílií a Bolívií. “Po mnoho let jsme neviděli pacienty s dengue, kteří viditelně krvácí. To by mohlo vysvětlovat nárůst úmrtí,” uvedl ředitel institutu nemocí přenášených komáry Karim Pardo Ruiz.
Dengue za posledních 13 měsíců způsobila 1 539 úmrtí, s více než 3 miliony potvrzených případů, jak uvedla Panamerická zdravotnická organizace (PAHO). Tím čelí největšímu rozšíření dengue v historii.
Vypuknutí horečky dengue znepokojuje hlavně peruánské úřady, zatímco paralelně s tím se ve světě šíří strach z koronaviru. Dengue stojí bokem a nikdo si tohoto problému ve světě příliš nevšímá. Peru, které v regionu Madre de Dios vyhlásilo kvůli dengue 60-ti denní nouzový stav, se navíc obává zavlečení koronaviru kvůli jeho úzkým obchodním vazbám s Čínou.
Střední Ameriku trápí stejný problém
Jednou ze znepokojujících statistik, jsou údaje z Hondurasu, země střední Ameriky s daleko více případy těžké nebo krvácivé horečky dengue, a tedy s vyšší úmrtností. V roce 2019 bylo 17% z celkového počtu případů závažné a v letošním roce již kvůli této chorobě zemřelo šest lidí. V tomto ohledu ministr zdravotnictví Hondurasu Roberto Cosenza uvedl, že země může čelit “větší” epidemii horečky dengue než v roce 2019, kdy bylo celkem 180 mrtvých. Postup této horečky v zemi je znepokojivý, protože v průměru existuje tisíc podezřelých případů horečky dengue týdně, z toho 80 pacientů má hemoragickou variantu.
Nikdo se nezachrání, dengue si své oběti nevybírá
Epidemie horečky dengue nerozlišuje mezi sociálními třídami. V Paraguayi onemocněl horečkou dengue prezident republiky Mario Abdo Benítez i jeho manželka Silvana López Moreira a nejsou jediní. Nemoc postihla i známé sportovce, umělce a novináře. Ve skutečnosti v metropolitní oblasti Asunción není téměř nikdo, kdo by neměl ve své blízkosti nikoho nemocného horečkou dengue, ať už člena rodiny nebo známého. Paraguayský kongres se proto rozhodl vyhlásit v celé zemi nouzovou situaci, aby čelil zdravotní krizi, která letos zabila již 16 lidí!
Horečka dengue je infekce, kterou způsobuje virus dengue, přenášený komáry. Horečka dengue je také známá jako „horečka lámající kosti“ − může totiž působit lidem takovou bolest, že jim připadá, jako by se jim lámaly kosti. K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. U některých lidí se horečka dengue může rozvinout do jedné ze dvou život ohrožujících forem. První z nich je hemoragická horečka dengue, která způsobuje krvácení a výrazné snížení hladiny krevních destiček (umožňujících srážení krve). Druhou formou je šokový syndrom dengue, který je příčinou nebezpečně nízkého krevního tlaku.
Wikipedia
Zdroje:
[1] Sanchéz, M.: En Iquitos ya son 3,060 los que tienen dengue. 18.02.2020. Online: https://peru21.pe/peru/loreto-en-iquitos-ya-son-3060-los-que-tienen-dengue-noticia/
[2] Vásquez, R.: Qué factores han provocado que Latinoamérica viva “la mayor epidemia de dengue de su historia” 17.02.2020. Online: https://elcomercio.pe/mundo/latinoamerica/dengue-que-factores-han-provocado-que-latinoamerica-viva-la-mayor-epidemia-de-dengue-de-su-historia-mariana-leguia-lama-noticia/
[3] Más de 1.500 muertes y 3 millones de casos en un año: el silencioso avance del dengue en Latinoamérica. 18.02.2020. Online: https://elcomercio.pe/mundo/latinoamerica/dengue-mas-de-1500-muertes-y-3-millones-de-casos-en-un-ano-el-silencioso-avance-del-dengue-en-latinoamerica-noticia/
[4] AFP: El dengue deja siete muertos en Perú mientras el mundo teme al coronavirus. 7.02.2020. Online: https://www.france24.com/es/20200207-el-dengue-deja-siete-muertos-en-perú-mientras-el-mundo-teme-al-coronavirus
[5] Epidemia de dengue de 2019-2020 en Perú. Wikipedia. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/Epidemia_de_dengue_de_2019-2020_en_Perú