La selva guatemalteca revela una megápolis maya
Ve čtvrtek 1. února 2018 archeologové a zástupci guatemalských úřadů představili novou studii, která je revolucí v dosavadních výzkumech starých kultur. [1] Speciální laserový skener odhalil přibližně 60 000 mayských archeologických struktur na severu Guatemaly. Tyto ruiny jsou skryty pod zemí v husté džungli a jejich odhalení bylo možné jen díky použití nejnovější technologie. Zbytky staveb byly nalezeny během posledních dvou let pomocí technologie LiDAR (Light Detection And Ranging).[2] Technologie byla namontována na letadlo a umožnila díky senzorům naskenovat 2100 km2 území v severní části departementu El Petén, který se nachází u hranic se státy Mexiko a Belize. Na tiskové konferenci to řekl Marcello Canuto,[3] archeolog na Americké univerzitě v Tulane.
Přítomným novinářům a posluchačům vysvětlil, že byla nalezena nová městská centra včetně cest, domů, teras, náboženská místa, zavlažovací kanály a opevnění. Na přípravách a realizaci projektu se podílela také Mayská nadace pro kulturní a přírodní dědictví (PACUNAM), která vybrala devět archeologických lokalit, včetně jejich okolí, na kterých pak probíhalo mapování. Tato organizace [4 je financovaná prostřednictvím soukromého sektoru v Guatemale a za pomoci zahraničních dárců. Jedním z výsledků mapování bylo odhalení nové pyramidy o výšce 30 metrů. Ta byla původně identifikována jako přirozený vrch, nalézající se v Tikalu, který patří k hlavním archeologickým centrům Střední Ameriky. Na stejném místě byl také odhalen příkop a zbytky zdí o délce 14 km. “Teď už není nutné kácet džungli, abyste viděli, co je pod ní,” řekl Canuto a popsal provedené mapování jako “revoluci v mayské archeologii”.
Podle odborníků jim systém LiDAR umožnil v krátkodobém časovém horizontu odhalit nálezy, jejichž nalezení by s tradiční technologií trvalo desítky let. Navíc tato studie naznačuje, že na vrcholu mayské civilizace byly tyto nížiny obsazeny až 10 miliony obyvatel, tedy mnohem větší populací, než byly předchozí odhady! “Tato zjištění znovu potvrzují, že Guatemala byla srdcem mayského světa,” dodal Jorge Mario Chajón, ředitel Guatemalského institutu pro cestovní ruch (Inguat).[5] José Luis Chea, guatemalský ministr kultury a sportu dodal, že celá studie bude uvedena v dokumentu, který bude mít premiéru dne 11. února 2018 na televizním kanálu National Geographic. Mayská kultura byla na vrcholu v takzvaném klasickém období v létech 250 př. n. l. – 900 n. l., dokud nedosáhla období dekadence v post-klasickém období, t.j. mezi léty 900 a 1200 n.l. Tato bohatá kultura se rozšířila na území, které v současné době pokrývají státy Guatemala, Mexiko, Belize, Salvador a Honduras. Mnozí už předpokládali, že v Jižní Americe bylo dávno vše objeveno a nemá nám co dalšího nabídnout. Ačkoliv si to nemyslím, přece jen nové technologie změnily pohled na starobylý svět, a opět tak máme možnost prožívat vzrušení z nových objevů. Zmapovat detailně všechny nálezy, případně udělat další konkrétní objevy, ale potrvá desítky až stovky dalších let.
Zdroje:
[1] Nueva tecnología revela datos impresionantes de la civilización maya. 01/02/2018. Ministerio de cultura y deportes. Online: http://mcd.gob.gt/nueva-tecnologia-revela-datos-impresionantes-de-la-civilizacion-maya/
[2] Lidar. Wikipedia. Online:https://cs.wikipedia.org/wiki/Lidar
[3] Dr. Marcello Canuto. wildernesstravel.com. Online: http://www.wildernesstravel.com/leaders/canuto-marcello
[4] PANUM, Fundación Patrimonio Culturar y Natural Maya. Online: http://www.pacunam.org
[5] Instituto Guatemalteco de Turismo. Online: http://www.inguat.gob.gt/inicio.php
[6] Fotografie: Clynes, T.: Exclusive: Laser Scans Reveal Maya “Megalopolis” Below Guatemalan Jungle. 01/02/2018. Online: https://news.nationalgeographic.com/2018/02/maya-laser-lidar-guatemala-pacunam/
Ja by som len poznamenal že za tým bol aj Tím pod vedením slov. prof. Milana Kováča.