Quinoa je pro svět potravinou budoucnosti
Quinoa, posvátné “mateřské zrno” staré incké civilizace, potlačené španělskými conquistadory, se může v budoucnu stát důležitým zdrojem potravin. A to, díky genetickým tajemstvím odhaleným ve studii představené počátkem roku 2017. Tehdy vědci oznámili, že rozluštili genom této obiloviny, díky čemuž by mělo být možné vytvořit nové odrůdy.
Merlík chilský jak se jí také česky říká je bezlepková potravina, plná bílkovin a s nízkým obsahem sacharidů. Po celém světě je velmi oblíbená a řadí se mezi superpotraviny podobně jako třeba vejce. Byla pravděpodobně domestikována před více než sedmi tisíci lety předkolumbijskými kulturami.
Quinoa roste velmi dobře v drsných podmínkách, jako je slaná a nízkokvalitní půda, vysoké nadmořské výšky a chladné teploty.
Vědci uvedli, že identifikovali gen, který by mohl být upraven tak, aby zrno zbavil přirozené hořké chuti, čímž by vydláždil cestu k většímu komerčnímu využití. Právě přítomnost toxických a hořkých chemikálií nazývaných saponiny v semenech byla jednou z překážek rozsáhlé kultivace této plodiny.
V současné době musí být zrno merlíku po sklizni zpracováno promytím a sušením, aby se odstranily hořké látky, což zvyšuje náklady na produkci.
Quinoa má ořechovou chuť a může být použita stejně jako rýže nebo pšenice. Může být vařena a podávána samotná, mohou se z ní vyrábět těstoviny, je přidávána do polévek, konzumovaná jako obilovina nebo zkvašená – kdy z ní andské národy vyrábí pivo nebo nápoj chichu.
Stane se jednou quinoa konkurentem pšenice ?
Plodina byla pro staré Inky posvátná, nazývali ji “chisoya mama” nebo také “mateřským obilím”. Španělé před 500 lety během jejich jihoamerického tažení potlačili kultivaci quinoi kvůli jejímu používání v domorodých náboženských obřadech. Zakázali na nějaký čas její kultivaci a nutili Indiány sázet místo ní pšenici.
Quinoa je na světě z hlediska pěstování stále ještě menšinovou plodinou, pěstovanou převážně v Peru a Bolívii. Ovšem na západě se v posledních letech stala velmi módní, především jako plodina zdravého životního stylu.
Zdroje:
[1] Dunham, W.: Genetic study may make ancient Incas quinoa a grain of the future. 08.01.2017. Online: https://www.reuters.com/article/us-science-quinoa/genetic-study-may-make-ancient-incas-quinoa-a-grain-of-the-future-idUSKBN15N29C
[2] The genome of Chenopodium quinoa. 08.01.2017 Online: https://www.nature.com/articles/nature21370