Nazca překvapila svět obří kosatkou
PERU – Záhadná planina obrazců Nazca stále překvapuje. Archeologům se zde v poslední době povedlo obnovit obrovskou figuru kosatky, která je jednou z nejvíce tajemných a starodávných kreseb. Trvalo přibližně 50 let, než se peruánská vláda odhodlala k obnově figury, a to ve chvíli, kdy už kresba byla téměř navždy ztracena.
Jedná se o obrovskou kresbu na svahu kopce, která se nachází na okraji města Palpa. To je známé tím, že si ho kdysi zvolila za své sídlo a studijní středisko archeoložka Maria Reiche,[1] která celý život zasvětila bádání kolem fenomenálních linií.
Kosatka je kytovec, kterému je kvůli její velikosti a divokosti přezdíváno “velryba zabiják”. Ve starověkém Peru ji národ kultury Nazca považoval za božstvo, spojené s mořem a byla často
zastoupena na jejich keramice. Obnovená kresba kosatky byla poprvé vyfotografována na počátku 60. let minulého století, aby poté byla prohlášena za ztracenou.
Tým archeologů pod vedením Isla J. Cuadrada,[2] vedoucího regionálního úřadu kultury, ji ovšem identifikoval a restauroval. Geoglyfy měří přibližně 60 metrů, což odpovídá více než třem městským autobusům. „Na rozdíl od linií v Nazce jsou geoglyfy kosatky nakresleny na svahu, což naznačuje, že to je jeden z prvních v geoglyfů v regionu,“ řekl Isla a dodává, že „i ostatní soudobé geoglyfy v Palpě jsou umístěné na svahu, zatímco v Nazce je většina linií a geoglyfů kreslených na rovině.”
Ačkoli její objev a restaurování prokázaly vysokou úroveň a odhodlání peruánských archeologů, je obrazec vážně ohrožen kvůli spekulacím s okolními pozemky. Kosatka byla totiž prakticky přes noc obklopena vykoupenými pozemky spekulantů, kteří získali obrovské oblasti v těsném okolí geoglyfu. Bohužel, budoucnost kresby je tím ohrožena, i když by mohla být novou turistickou atrakcí v oblasti Icy. Právě nemožnost přístupu k ní bude největší hrozbou pro trvalou udržitelnost památky v budoucnosti.
Zdroje:
[1] Maria Reiche. Wikipedia. Online: https://en.wikipedia.org/wiki/Maria_Reiche
[2] Isla Cuadrado Johny Augusto. dina.concytec.gob.pe. Online: http://dina.concytec.gob.pe/appDirectorioCTI/VerDatosInvestigador.do;jsessionid=fdf02e11e9da3d684312a2600554?id_investigador=30630
[3] Ochoa, R.: La Orca es el nuevo geoglifo de Palpa y Nasca. 06.11.2017. larepublica.pe. Online: http://larepublica.pe/cultural/1141506-la-orca-es-el-nuevo-geoglifo-de-palpa-y-nasca