Sobota, 27 července, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Cestování a Zajímavosti

Skrytá válka mezi komunitou Mapučů a chilskou vládou

Na jihu Chile, asi 700 kilometrů jižně od hlavního města Santiaga, v regionu Araucanía žije hrdý kmen Mapučů, který se nikdy nikomu nepodařilo zcela pokořit. Už od dob španělské conquisty, kladli tito lidé dobyvatelům tuhý odpor. Příznak odporu je pro místní komunity typický, a táhne se jako červená nit napříč věky dodnes. V současnosti se Mapučové znovu pohybují na tenké hranici, která odděluje latentní napětí a otevřený konflikt se státem.

Pro Mapuče existuje ještě jeden skrytý rozměr konfliktu, jakási schizofrenní identita. Jedna je starobylá, ve které přetrvává pocit hrdosti, a další, ve které se nepoznávají, a nahlíží s nedůvěrou a podezřením na to, být příslušníky chilského státu. Je to boj mezi tradicí, která drží komunitu pohromadě a lákáním modernity.

Tradiční oděv Mapučů. Zdroj: Internet

V současnosti se domorodci Mapučů snaží udržet svoji kulturu a svoji půdu, zatímco státní orgány usilují o to, aby kmen přijal moderní způsoby života. Některé komunity Mapučů mají velký problém s plány chilské vlády na restrukturalizaci a úpravu regionu, například asfaltaci silnic nebo odstraňování lesního porostu. Domorodci s tím nesouhlasí, a tvrdí, že půda v regionu, vodní a lesní zdroje patří podle rodového dědictví jen jim. Názorové tření vyvolává atmosféru napětí a konfliktů. Některé události již způsobily nepokoje a zatýkání.

Kdo jsou Mapučové?

  • Před příchodem Španělů v 16. století obývali Mapučové obrovský kus půdy v dnešním jižním Chile.
  • Vzdorovali pokusům o dobytí až do konce 19. století, kdy se transformovaly do malých obcí.
  • Velká část jejich pozemků byla rozprodána zemědělcům a lesním společnostem.
  • Přibližně 9% Chilanů se považuje za příslušníky Mapučů.
Vlajka Mapučů. Zdroj: internet

Existují však Mapuči, kteří zpochybňují tvrzení některých svých komunit a věří, že modernizace umožní dětem lepší vzdělání a usnadní přístup ke zdravotní péči. I když členové kmene mají různé postoje, všichni jsou zajedno v tom, že veřejné bezpečnostní složky se před nimi ukázaly jako násilnické a neústupné ve způsobu jednání.

Násilí proti násilí

Odpor je pro Mapuče otázkou principu, jež má politické pozadí. „Žijeme v režimu, který je pro nás stále diktaturou, naše děti v tomto prostředí vyrůstají, a to je to, co nás tíží,“ zdůrazňuje José Cayuhán, jeden z obyvatel komunity, a dodává, že „odpor jde nad rámec pouhé konfrontace nebo proti systému chilské společnosti, odpor pro nás znamená žít.“

Protestní pochod na podporu práv Mapučů. Zdroj: internet.

Bohužel, některé mapučské komunity se rozhodly jednat. Vzbouřily se proti státu a lesnickým společnostem, pálí jejich instituce, soukromé domy, nákladní automobily a dokonce i katolické a protestantské kostely, takže v některých případech došlo i k úmrtím. Počet násilných činů připadající na domorodé obyvatelstvo dosáhl za období 2008 – 2018 na více než dva tisíce!

Přečtěte si také:  Kubánská vláda získala podporu OSN proti embargu

Hector Llantul, zástupce a mluvčí jednoho z nejradikálnějších proudů uvnitř komunity Mapučů, říká, že jejich akce jsou hlavně proti „kapitalismu a uchvatitelským velkostatkářům,“ kteří s nimi jednají jako v dobách „koloniálního útlaku.“ Zdůrazňuje, že reakce úřadů je jen větší zapojení ozbrojených složek a pronásledování, zneužívání celé populace, což jako celek považuje za „státní terorismus.“

Jedna z protestujících dívek. Zdroj: internet.

Válka, která nekončí

Vláda nepopírá existenci konfliktu, ale nevnímá ho jako vojenskou konfrontaci. Alfredo Moreno, chilský ministr sociálního rozvoje, se domnívá, že rozdíly mezi těmito dvěma stranami v průběhu mnoha let narostly, a došlo k odcizení mapučských komunit od smýšlení zbytku země, která pro ně začala být „neviditelná“.

Staré pohřebiště Mapučů. Zdroj: Wikipedia.

Mapuči zakládají své nároky na respektu k přírodě a obviňují lesníky, že ničí jejich bohatství. Ale to, co je nejvíc ovlivňuje jejich postoj, je nadměrné násilí policie. Stejně tak je to stále větší chudoba v oblasti, způsobená stigmatizací Mapučů, znesnadňující jim hledání práce. Jejich region patří k nejchudším v zemi.

Násilí přetrvává na obou stranách v důsledku nárůstu násilí a nedorozumění mezi stranami. Zdá se, že tato neohlášená válka, ve které má stát zřejmě větší moc útlaku, nemá žádný konec. Mezitím existuje stále více Mapů, kteří se necítí být Chilany, a Chilanů, kteří se nechtějí dostat do konfliktu s Mapuči. A tak problém, starý stovky let, pokračuje…


Dokument o současné situaci komunity (španělsky):

Dokument televize RT ukazuje eskalaci konfliktu v oblasti během posledních měsíců.

Zdroje:

[1] Mapučové. Wikipedia. Online: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mapučové

[2] La guerra no declarada entre el pueblo mapuche y el Estado chileno. rt.com. 21.12.2018. Online: https://actualidad.rt.com/programas/rt_reporta/299792-conflicto-mapuches-chile-peublo

[3] „La resistencia es vivir“: La latente e incesante lucha del pueblo mapuche y el Estado chileno. youtube.com. 21. 12. 2018. Online:  https://www.youtube.com/watch?v=Rbarle875UE

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..