Barva na 1000 let staré zlaté masce obsahovala lidskou krev

Nález pochází z masky, která zakrývala lebku muže, ležícího obličejem dolů v hrobě, vykopaném na počátku 90. let minulého století v severním Peru. Tato maska byla znovu podrobena rozboru a vydala zajímavou informaci.

Vědci z archeologického projektu Sicán v Peru, objevili zbytky lidské krve a bílkoviny ptačích vajec v 1000 let staré zlaté pohřební masce. Objekt patří kultuře Lambayeque, známé také jako Sicán, která obývala severní pobřeží dnešního Peru a předcházela Inky. Podle odborníků byla tato civilizace z velké části zaměřena na pohřební praktiky elit. Ty často pohřbívaly zesnulé do hrobů s překvapivě velkou pohřební výbavou. Objev, publikovaný v Journal of Proteome Research, pochází z výzkumu masky, která pokrývala lebku vysoce postaveného muže. Byla natřená červenou barvou. Muž ležel tváří dolů v hrobce, kterou vykopal tým archeologů na začátku roku 1990. 

Tým, vedený Izumi Shimadou, identifikoval pigment jako rumělku, načervenalý sulfid rtuťnatý, ale účinné organické pojivo zůstávalo dosud záhadou. Pro tuto studii Shimada a jeho kolegové analyzovali malý vzorek barvy masky pomocí spektroskopie, analýzy založené na interakci mezi hmotou a elektromagnetickým zářením. 

Tým našel v použitém barvivu šest lidských krevních proteinů, včetně sérového albuminu a imunoglobulinu G, a také další typ proteinu, jako je ovalbumin, z vaječných bílků. Podle vědců by tento objev „podpořil dřívější představy, že rumělkový nátěr může představovat ‘životní sílu’”, a uspořádání koster by souviselo s vytouženým „znovuzrozením“ zesnulého vůdce kultury Sicán. Podobně zdůrazňují, že výsledky pomohou k ověření metod výzkumu podobných masek neznámého původu, které se nacházejí v soukromých sbírkách a muzeích.

Zdroje:

[1] Red paint on 1,000-year-old gold mask from Peru contains human blood proteins. 27.10.2021. Online: https://phys.org/news/2021-10-red-year-old-gold-mask-peru.html

Přečtěte si také:  Nejstarší telefon na západní polokouli měla kultura Chimú

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..