Jak pouhých 600 vojáků zničilo aztéckou říši a dobilo většinu Mexika
Po objevení Ameriky bylo mnoho Evropanů zmateno.
Lidé byli v rozpacích z toho, že objevili něco nového, a po mnoho let nevěděli, co to je. Jakmile byl tento objev potvrzen, začala senzace. Nejprve začali Španělé kolonizovat Nový svět, ale problém byl v tom, že v nedávno objeveném světě žily jiné civilizace. Jedním z nich byli Aztékové…
Silná Aztécká říše
Tato říše překlenula většinu současného Mexika. Struktura říše ale byla trvale nestabilní, a proti ní se bouřilo mnoho podrobených národů. Aztékové byli nebojácní válečníci s poměrně složitou sociální a náboženskou strukturou. Vládli strachem a jejich obětní rituály to podtrhovaly. Obětovali nepřátele, aby potěšili své bohy. Mnoho kmenů dobytých Aztéky, se proto spojilo se Španěly, aby zničili své utlačovatele. Nakonec dostali, co chtěli, ale cena za toto spojenectví byla drahá. Španělé je používali na práci, která se příliš nelišila od starého zotročení. Španělé je nepovažovali za sobě rovné, vykořisťovali je, a mnoho z nich zemřelo na nemoci, hladovění, přepracování nebo bylo zabito.

Zničení Aztécké říše
Zničení Aztécké říše provedl dobyvatel jménem Hernan Cortes (1485 – 1547). Hernan byl dobře vzdělaný, a chtěl cestovat po Novém světě při hledání bohatství. Tohoto cíle dosáhl, a vytvořil si ve Španělském království opravdu významné jméno.
V letech 1516-1518 dorazila k mexickému pobřeží výprava Španělů. Věděli, že tato země je bohatá a plná přírodních zdrojů, ale jak již bylo zmíněno, v celém Mexiku již říše existovala. V roce 1519 dorazila nová expedice, a Cortes se stal jejím vůdcem.
K dobytí postačilo asi 400 španělských vojáků a 200 původních Američanů. Na rozdíl od Aztéků mohli Španělé použít střelné zbraně, ale i tak jejich počet byl velmi malý, vzhledem k tomu, že Aztékové mohli rozmístit desetkrát více jednotek. Jak tedy vyhráli?
Aztékové měli mnoho nepřátel
Aztécký stát byl v tuto chvíli opravdu slabý a měl mnoho nepřátel. Zpočátku dostali Španělé pomoc od místních kmenů – Totonaki a Tlaxcaltecs. Proběhla řada srážek, ale nebyly nijak efektivní. Byla to taktika „udeř a uteč“. Mezitím ale došlo k povstání v aztéckých městech kvůli masakru, kterého se Aztékové dopustili. Lidé byli pobouřeni, a to pomohlo urychlit proces zániku celé říše.
Událost se zapsala do historie jako „masakr Alvarado“, a došlo k ní v hlavním chrámu v aztéckém hlavním městě. Většina Aztéků brzy onemocněla neštovicemi, a hlad dokonal dílo zkázy. Většina populace aztécké říše byla zahubena. Přežilo pouze 15 000 až 25 000 lidí. Španělé je snadno porazili, a od té doby se na mapách objevilo Nové Španělsko a dnes je známé jako Mexiko.
Dobytí říše bylo dokonáno v roce 1521.
-skm-

