V Peru bylo objeveno “bílé zlato”. Má jít o největší zásoby na planetě!

Víte co mají společného družice, kosmické lodě, laptopy, mobilní telefony, kardiostimulátory, digitální fotoaparáty, atomové reaktory, elektrické vozy a antidepresivní léky? Odpověď zní: lithium. V posledních týdnech firma Macusani Yellowcake informovala tisk, že nalezla v Peru údajně největší rezervy lithia na planetě.

Ředitel této společnosti, Ulises Solís, po průzkumu ložiska Falchani v oblasti Puno na jihu země oznámil, že experti firmy odhadli zásoby na asi 2,5 milionu tun „vysoce kvalitního“ lithia. Nalezený minerál vykazuje až sedmkrát vyšší kvalitu, než lithium dobývané v Bolívii a Chile! Těžební společnost, jejíž licence dovolila prozkoumat pouze 15% oblasti, proto hledá další investory pro průzkum celé oblasti. Podle ředitele společnosti bude nutné investovat dalších zhruba 800 milionů dolarů. Dále dodal, že v podzemním ložisku nalezli asi 125 milionů liber (56 tisíc tun) uranu.

Lithium se nachází především v přírodních solných slujích, ale také v ropných vrtech, geotermálních polích nebo mořské vodě. Tento minerál má tu výhodu, že je to nejlehčí kov, protože má „polovinu hustoty vody“ a má „vynikající vlastnosti“ pro vedení tepla a elektřiny.

Minerál Lithia ve své surové podobě. Zdroj [internet]
Solis také uvedl, že ještě letos budou pokračovat ve vrtání a do konce roku 2019 doufají, že budou mít hotovu studii proveditelnosti, potřebnou ke stavbě dolu. Tato oznámení zapadají do série plánů na rozšíření nebo výstavbu nových lithiových dolů na základě předpovědí o budoucí poptávce v automobilovém průmyslu elektrických vozidel, který využívá lithium v ​​autobateriích.

Solis zároveň uvedl, že bude pracovat na získání zákonných povolení, a že jedním z úkolů projektu bude, aby vláda schválila zákon o využívání radioaktivních minerálů v Peru. „Prozatím neexistuje žádná legislativa pro nakládání s uranem, a tak budeme pracovat v tomto směru společně s vládou,“ řekl.

Macusani Yellowcake je dceřinou firmou kanadské společnosti Plateau Energy. Projektový ředitel firmy Laurence Stefan v rozhovoru s tiskovou agenturou Andina, poznamenal, že na prozkoumávaném území je pravděpodobně tolik lithia, že by jeho zásoby měly vydržet na více jak 100 let.

V Jižní Americe existují největší zásoby lithia na světě, kolem 58% z celkového počtu, ačkoli některé průzkumy uvádějí tento procentní podíl až 85%. Až dosud největší zásoby tohoto minerálu soustředily Chile, Bolívie, Argentina a část Brazílie.

Uran. Zdroj [internet]
Stefan v rozhovoru dokonce načrtl průmyslový megaprojekt, který by ekonomicky zvedl jižní oblasti Peru. „Pokud Peru vstoupí do klubu výrobců lithia, prvním krokem je postavit rafinérii. V současné době je totiž 90% všech rafinérií v Číně. Proč neuděláme rafinerie v Punu? Pak můžeme lithium z Argentiny, Bolívie a Chile dovézt, vyčistit ho a vyvážet po dobu tří let. Poté si můžeme promluvit s výrobci elektrických automobilů, aby přišli vyrábět svoje bateriové jednotky do Peru,“ nastínil odvážné plány do budoucna.

Přečtěte si také:  Odtajněné dokumenty odhalují Argentinu jako hlavní centrum operace Kondor

Na druhé straně je třeba si uvědomit, jaké zatížení přinese těžba lithia životnímu prostředí. Už nyní způsobuje těžba nerostů, jako je zlato a měď, ekologické problémy, dokonce v několika regionech způsobila havárie se zdravotními následky pro obyvatelstvo. Proto si někteří myslí, a to ne zcela neoprávněně, že by to znamenalo pro tuto oblast ve skutečnosti velkou katastrofu, a to nejen pro Peru, ale také pro sousední země. Uvidíme v budoucnu, jaká technologie bude zvolena, a jak se k celé záležitosti nakonec postaví samotný peruánský stát.

Zdroje:

[1] Hallan en Perú una mina de ‚oro blanco‘ que podría ser la más grande del mundo. rt.com. 18.07.2018. Online: https://actualidad.rt.com/actualidad/281960-peru-mina-litio-mas-grande-mundo
[2] Descubrieron la mina de „oro blanco“ más grande del mundo en Perú: un enorme yacimiento de litio. infobae.com. 17.07.2018. online: https://www.infobae.com/america/america-latina/2018/07/17/descubrieron-la-mina-de-oro-blanco-mas-grande-del-mundo-en-peru-un-enorme-yacimiento-de-litio/

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..