Sobota, 27 července, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Historie

Florida: Ztracené zlaté poklady a nalezená maska

Nedaleko ostrovů Marquesas Keys zakotvil malý kutr s několika potápěči. Nebe bylo bez mráčku. Jako první se do šestimetrové hloubky ponořil čtrnáctiletý chlapec. S kladivem a dlátem. Pod vodou očišťoval od nánosu a řas trosky potopených lodí. Dno jimi bylo poseté. Mohlo trvat celé měsíce, než se skutečně objeví dřevěná stěna trupu.

Příklad každodenní práce hledačů pokladů v Karibiku. Zlato, smáčené krví Inků, proudilo kdysi dávno po lodich přes Atlantský oceán do Španělska. Mnoho těchto španělských galeon muselo přeplout tzv. Floridskou cestu, ohrožovanou množstvím mělčin a uragánů. Lodní posádky se jí obávaly. Za několik století zde ztroskotalo přes 200 velkých lodí. S nimi se do hlubin potopilo i velké množství zlata. Stejně jako se kdysi stala lovištěm lupičů říše Inků, zaměřila se pozornost moderních dobrodruhů i na tuto Floridskou cestu, opředenou mýty a legendami…

Zpravidla potápěči po každém nálezu a očištění trosky zjistili, že je to pouze úlomek lodi, která může být vzdálená stovky metrů, ne-li kilometrů. Toho dne měl tento čtrnáctiletý chlapec štěstí. Když byl asi dvacet minut pod vodou, spatřil předmět, který na první pohled vypadal jako veka chleba. Byl hnědý a asi 60 centimetrů dlouhý. Chlapec z něho pomalu odstranil bahno, řasy a přisáté vodní šneky. V první chvíli si vůbec neuvědomoval, co drží v ruce. Podle váhy to však musel být kovový předmět. Proto se rozhodl, že jej vynese na hladinu.

Nález vyvolal velké vzrušení. Brzy bylo vidět číslici „4584″. Když jeden z námořníků zaryl do předmětu dlátem, vryp se zatřpytil. Byla to stříbrná cihla a vážila přes 30

kilogramů!

Zprvu objevitelé nevěděli, ze které lodi pochází. Později ze starých zápisů zjistili, že stříbrnou cihlu s uvedeným číslem kdysi převážela španělská galeona „La Marguerita“. Její vlajkovou lodí byla „Nuestra Seňora de Atocha“. Ta podle zápisů vezla 40 tun stříbra a 22 tun zlata. Obě galeony potopil v roce 1622 nedaleko Floridy uragán. Novodobí dobrodruzi tedy narazili na poklad skutečně pohádkové ceny.

S Floridskou cestou úzce souvisí i nejnovější informace o nálezu masky z předinckého období, o čemž proběhla zpráva snad všemi důležitými zpravodajskými weby světa. Maska byla nalezena hledači pokladů ze společnosti Seafarer Exploration, pátrající po pokladech z potopených lodí. Tato maska ​​byla nalezena na pláži Melbourne Beach pomocí detektoru kovů. Má se za to, že byla údajně převážena španělskou galeonou “La Concepción”, která se potopila v hurikánu roku 1715, a jejíž trosky hledači hledačů stále nemají. Podle nich nalezená maska ​​je důkazem, že loď je někde poblíž.

Přečtěte si také:  Incká pevnost Ollantaytambo
Nalezená maska. Zdroj: [3]

Po nálezu se vyrojila celá řada spekulací, jako například stáří masky. To prý je odhadováno na období mezi 10 000 a 12 000 roky před naším letopočtem… tedy z doby, kdy na americký kontinent přišli první lidé?  Z toho, že maska obsahuje stopové prvky iridia se do některých článků dostalo, že je celá z tohoto kovu. Proto, že tento kov se do slitiny dostal z meteoritu, bylo impulsem pro některé pisálky k tvrzení, že maska je mimozemského původu. A šíří se i další nesmysly. Po zjištění, jak se věci opravdu mají, člověk neví, jestli se má smát nebo plakat nad těmito “fake news”.Takhle tedy ne.

Maska zobrazuje boha, podobně jako je bůh Tumi na rituálním noži. Jedná se o boha Viracochu. Zdroj: internet

Jaké jsou tedy skutečnosti? Po nalezení původních článků se ukázalo, že maska bude pocházet od některé staré peruánské civilizace. Je na ní totiž symbol boha stvořitele, kečuánsky zvaného Apu Qun Tiksi Wiraqucha, známějšího jako Viracocha (Virakoča). Ten byl hlavním bohem části andských civilizací, nejen Inků.[1] V původních článcích se vůbec nehovoří o stáří, ani původu masky, jen se uvádí, že pochází zřejmě od nějaké „předincké“ kultury v Peru.[2],[3]

Maska rozhodně nemůže pocházet z doby, kdy se na americkém kontinentě teprve objevili první lidé, to je před 10 – 12.000 lety. Označení jejího původu z období Inků je také nesmysl, neboť jde o období o 10 tisíc let později.

Maska není z iridia, ale je z mědi, jen se stopovou příměsí zlata, stříbra a iridia. Iridium není nijaký „mimozemský“ kov, ale v této souvislosti se uvádí, že do slitiny se dostal zřejmě z meteoritu. Bylo by to zřejmě první známé použití tohoto kovu člověkem.

Maska byla nalezena na pláži v písku za pomoci detektoru kovů. Je otázkou pro metalurgy, zda by měděná tenká maska přetrvala při působení mořské vody, písku a vzduchu, více než 300 let, a úplně nepodlehla korozi.

Je však záhadou, jak poradce společnosti, Dr. Mike Torres, přišel na to, že maska pochází právě z Macchu Picchu.[3],[4] Toto skalní město bylo objeveno až v roce 1908 a nikoli Španěly před rokem 1715.

Dále je otázkou, zda údaje a komentáře od profesionálních hledačů pokladů brát vážně. Je to směsice vlastní sebeprezentace i signálů, směřovaných k možným sponzorům. Nelze proto příliš sázet na jejich přesnost a hodnověrnost a stavět na tom nějaké dalekosáhlé závěry.

Zdroje:

[1] Virakoča. Wikipedia. Online: https://cs.wikipedia.org/wiki/Virako%C4%8Da  

[2] Magnoli, M.: Part of ancient death mask containing ‚space metal‘ discovered in Florida. FOX 35 Orlando, 22.1.2019. Online: http://www.fox35orlando.com/news/local-news/part-of-ancient-death-mask-containing-space-metal-discovered-in-florida

Přečtěte si také:  Ancasmarka

[3] Descubren antigua máscara peruana en playa de Florida. Noticiasya, 22.1.2019. Online: https://noticiasya.com/2019/01/22/descubren-antigua-mascara-peruana-en-playa-de-florida/

[4] Dr. Mike Torres. Seafarer. Online: http://seafarerexplorationcorp.com/welcome-mike-torres-to-the-seafarer-advisory-board/

[5] Hallan en una playa de EE.UU. una máscara precolombina que podría ser parte de un gran tesoro hundido (FOTO). 23.01.2019. Online: https://actualidad.rt.com/actualidad/303022-eeuu-hallar-mascara-precolombina-tesoro-hundido

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..