Pondělí, 22 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Cestování a Zajímavosti

Hitler chce být starostou. Lenin mu v tom hodlá zabránit

Titulek opravdu není vtip. Tento kuriózní případ je předmětem předvolební kampaně v malé peruánské obci Yungar, nacházející se v provincii Carhuaz (Ancash). Právě tato dvě jména přilákala pozornost médií kvůli historické konotaci jmen obou zúčastněných.

“Jsem dobrý Hitler.“ S těmito slovy zahájil svou předvolební kampaň do městské rady kandidát strany Somos Perú, Hitler Alba Sánchez, jehož kandidaturu ohrožuje lídr místní opozice Lenin Vladimir Rodríguez Valverde.

Hitler Alba říká, že nezná Lenina Valverdeho osobně, ale domnívá se, že jeho političtí rivalové ho využívají k bojkotu jeho kandidatury. „Střetáváme se v politickém avataru mezi Leninem a Hitlerem,“ řekl.

Hitler Alba Sánchez byl již mezi roky 2011 a 2014 starostou Yungaru.

„Opozice využila tohoto občana k tomu, aby vyvolala zmatek. Nebudeme do toho tahat revolucionáře, to je velmi oddělené téma,“ řekl Hitler.

Kandidát – který byl již mezi roky 2011 a 2014 starostou Yungaru – přiznal, že i když jeho jméno bylo inspirováno Adolfem Hitlerem, jeho soupeři na něj neútočili. „Vždy jsme dělali dobré věci, a lidé nás už znají,“ říká Alba, který se po několika letech snaží opět vyhrát volby na radnici.

Předvolební kampaň Hitlera Alby je v plném proudu.

Zároveň dodává že mu jeho otec dal toto jméno, aniž by znal historické pozadí skutečného diktátora. „Můj táta mi jistě dal toto jméno, protože znělo cize a ignoroval skutečnou osobnost Hitlera,“ řekl. Poté, co se dozvěděl o pravém Hitlerově příběhu, chtěl změnit svoji identitu, ale nakonec se rozhodl své jméno zachovat. Přece jen mu ho dal jeho otec. „Cítil bych se moc špatně,“ přiznal novinářům.

V Peru jsou zvláštní jména poměrně běžná. V peruánské mládežnické fotbalové reprezentaci hraje od loňského roku Osama Vinladen.[1] Osamovo otec, umývač aut, ale odmítá prozradit, kde se inspiroval pro jméno svého syna. V současném evropském podání znějí tato jména opravdu kuriózně, nicméně v Peru většinou nikomu divná nepřijdou.

Adolf Hitler byl německý politik a diktátor rakouského původu. Vedl totalitní režim v období známém jako Třetí říše nebo nacistické Německo. Byl to vůdce jedné z největších genocid v historii, který poslal minimálně šest milionů lidí na smrt a způsobil válku, která zabila více než 50 000 000 lidí.

Vladimir Iljič Uljanov (Lenin) byl politikem, revolucionářem a ruským komunistickým politickým teoretikem. Byl hlavním bolševickým vůdcem Říjnové revoluce roku 1917. V roce 1922 se stal prvním vůdcem Svazu sovětských socialistických republik (SSSR).

Zdroje:

[1] Couzens, G.: Osama Vinladen set to make his debut for Peru’s Under-15 team in Argentina tournament. thesun.co.uk. 30.09.2017. Online: https://www.thesun.co.uk/sport/football/4575054/osama-vinladen-peru-osama-bin-laden/

Přečtěte si také:  Mexiko: Podivuhodné rituály smrti

[2] Hitler postula a una alcaldía en Áncash y Lenin quiso tacharlo. rpp.pe. 20.09.2018. Online: https://rpp.pe/peru/ancash/hitler-postula-a-una-alcaldia-en-ancash-y-lenin-quiso-tacharlo-noticia-1151159

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..