Úterý, 25 června, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Archeologie

V Antarktidě byla objevena kostra obřího plaza

Tým argentinských paleontologů odkryl v Antarktidě kostru obrovského plaza. Jedná se o nejznámější druh známý jako Elasmosaurid, který byl dosud nalezen. Výzkum provedl Argentinský antarktický institut.

Obrovský plaz, podobný druhu ze známé záhady Loch Ness, žil v době kolem konce éry křídové, což znamená, že tento Elasmosaurid je také nejblíže k období vymírání dinosaurů. Zároveň je i nejrozšířenejším druhem své velikosti, který byl až dosud kdy nalezen.

Práce Argentinského antarktického institutu trvala několik let. „Vzhledem k obrovské velikosti tohoto exempláře byla jeho záchrana prováděna během několika období a práce vyvrcholily v roce 2017,“ uvedl vedoucí autor studie v časopise Cretaceous Research.

Vykopávky. Zdroj: [2]

Specifické stravovací návyky udělaly z tohoto Elasmosaurida obřího tvora, podobného monstru z jezera Loch Ness
Podle paleontologa José O’Gormana, obrovský plaz nalezený v Antarktidě vyvinul nějakou jedinečnou stravovací strategii, která pomohla tomu, aby značně zvětšil svou velikost. „Vážil něco mezi 10 a 13 tunami, takže je to více nad těmi druhy, které byly dosud známy. Ty měly hmotnost mezi pěti a šesti tunami,“ dodal Dr. O’Gorman. Je to nejmasivnější exemplář svého druhu!

Elasmosaurid patří do rodiny Plesiosaurů, což je obří druh plazů, které inspirovaly lidi k vytvoření slavného monstra z jezera Loch Ness.[1] Nicméně, Elasmosaurid nalezený v Antarktidě patřil k poddruhu Aristonectes, který měl vyvinutý zvláštní způsob krmení, podobný moderním velrybám. Konkrétněji, obrovský plaz plaval se stále otevřenou tlamou, aby mohl spolknout malé ryby, korýše atd.

Porovnání velikosti plaza a člověka. Zdroj: [2]

Záchrana pozůstatků obrovského plaza byla pro Argentinský antarktický institut náročná. Fosílie tohoto obrovského plaza byla nalezena již v roce 1989, ale vzorek byl zcela znovuzískán až v roce 2017. Vyzvednutí fosílie bylo prováděno po mnoho let a zúčastnilo se ho mnoho týmů.

Zdroje:
[1] Plesiosaurus. Wikipedia. Online: https://cs.wikipedia.org/wiki/Plesiosaurus
[2] Petters, J.: Giant Reptile Found By Argentine Paleontologists In Antarctica. 4/6/2019. Online: https://advocator.ca/science/giant-reptile-found-by-argentine-paleontologists-in-antarctica?fbclid=IwAR26tJJG6_PyVFJgr-9hJQfQox3g5G_nTVM1OeoWev43_k4Pe5K_VdpZQ4I

Přečtěte si také:  Válka o Zelené peklo

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..