Úterý, 16 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Cestování a Zajímavosti

Banány ohrožuje nová choroba! Co bude dál?

Do Jižní Ameriky se dostal nebezpečný kmen houby, ničící celé plantáže banánů. V Kolumbii je díky tomu zaveden mimořádný stav.

Banány druhu Cavendish se pěstují přibližně od poloviny 20. století. Tehdy tento druh nahradil odrůdu Gros Michel (podle zasvěcených sladší a o dosti chutnější odrůda), která také podlehla nemoci – tehdejší rychle se šířící tzv. panamské nemoci. Druh Cavendish je chuťově o něco horší než jeho předchůdce, ale byl imunní vůči  této chorobě. Ukazuje se však, že i tato odrůda je zranitelná, protože má stejnou nevýhodu jako Gro-Michel – je to monokultura. Banány jsou rozmnožovány vegetativním způsobem, a pokud kultura nemá genetickou rozmanitost, je náchylná k chorobám a škůdcům.

Bohužel, vypadá to, že se historie bude opakovat i u této odrůdy banánů. Po světě se rozšířil nový kmen houby, zvané „Panamanian disease“ – Tropical Race 4,  která se bohužel nemilosrdně ničí plantáže banánů odrůdy Cavendish a její klony. Houba byla poprvé objevena v roce 1992 na Tchaj-wanu a díky sanitárním opatřením se infekce dlouho nepodařilo rozšířit za jihovýchodní Asii a Austrálii. Nicméně v roce 2013 ale tato „panamská choroba“ zasáhla plantáže také v Africe a na Středním východě a začalo její rozšiřování.

Druh banánů Cavendish vznikl náhodnou mutací zřejmě v jihovýchodní Asii. Její klony zhruba od 60. let minulého století bezkonkurenčně vládnou banánovým plantážím, kde se pěstují plody pro západní trhy. Jedná se především o plantáže v Jižní Americe. Před nedávnem Kolumbijské ministerstvo zemědělství oznámilo, že laboratorní testy odhalily kmen Tropical Race-4 na plantážích v karibské pobřežní oblasti. Toto oznámení bylo ihned doprovázeno vyhlášením mimořádného stavu. Latinská Amerika je doslova banánovou sýpkou planety. A pro nás jako spotřebitele je tato zpráva také nepříjemná, protože Ekvádor a sousední Kolumbie, je jedním z hlavních dodavatelů banánů do Evropy.

Napadená rostlina banánovníku. Zdroj: Internet

Situaci zhoršují dvě okolnosti. Za prvé, neexistují žádné účinné fungicidy – chemikálie pro boj proti houbovým chorobám těchto rostlin. A za druhé, komerční plantáže výhradně  pěstují právě druh banánů Cavendish. To znamená, že všechny rostliny jsou geneticky identické, a stejně náchylné k chorobám.

Na světě jsou v zásadě stovky odrůd banánů, ale pro pohodlí a standardizaci produkce je nutné banány standardizovat. Nicméně dnes je situace mnohem komplikovanější než v minulém století, protože druh Cavendish na rozdíl od Gro-Michel nemá jednoznačného nástupce. Dnes jednoduše neexistuje odrůda, která má současně přijatelnou chuť, je vhodná pro hromadné pěstění a vydrží dlouhou přepravu. Navíc to musí být odrůda, které je imunní vůči Tropical Race-4. A tak již před lety započalo pátrání po nové odrůdě, které v posledních letech nabírá na obrátkách a některé průběžné výsledky jsou údajně velmi zajímavé. Existují ale i další možnosti. Pomocí metod genetického inženýrství se již podařilo vytvořit geneticky modifikovanou odrůdu cavendish, která je odolná vůči nemoci. Ovšem tzv. GMO plodiny mají špatnou pověst u zákazníků a obtížnou cestu na řadu trhů. 

Přečtěte si také:  Dengue - jihoamerická protiváha koronaviru

Ovšem ani kdyby se upravené banány neuchytily, není se samozřejmě třeba obávat, že by za několik let banány nebyly. O konci cavendishe se již před lety mluvilo v souvislosti s jiným patogenem, houbou Mycosphaerella fijiensis. Způsobuje nemoc zvanou sigatoko, která může být v podstatě stejně nebezpečná jako fusarium. Katastrofické scénáře se ovšem nenaplnily. 

Platit také bude, že na menších plochách a v oblastech, kde je tlak patogenu malý (tedy kde nejsou ideální podmínky pro TR4), se odrůda cavendish může udržet, podobně jako se v některých oblastech udrželo pěstování odrůdy Gros Michel. Navíc existují stovky dalších odrůd, které se určitě budou i nadále pěstovat pro lokální konzumaci. Studiu těchto odrůd se dlouhá desetiletí prakticky nikdo nevěnoval. To se v posledních letech mění a je možné, že nový banánový „král“ už někde čeká na své objevení.

To ukáže čas… 

Zdroje:

[1] Панамская болезнь оставит человечество без бананов. Online: https://www.kp.ru/daily/27015/4077824/

[2] Banánový mor se nezastavuje. 05.09.2019. Online: https://www.technickytydenik.cz/rubriky/veda-vyzkum-inovace/bananovy-mor-se-nezastavuje_47956.html

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..