Pondělí, 22 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Cestování a Zajímavosti

Sexuální zneužívání žen v Bolívii

Vývoj posledních týdnů v Bolívii znamenal pro mnoho původních obyvatel šok. Násilné převzetí moci vojenskou juntou a odstavení Evo Moralese – prvního indiánského prezidenta – po 14 letech od moci, vzalo mnoho nadějí původním indiánským obyvatelům. Bohužel, práva původních obyvatel Jižní Ameriky byly vždy porušovány. Hřeší se na jejich tradice, jejich nevědomost a jejich bezbrannost. Bolívie, je jedna z nejchudších zemí Latinské Ameriky, kde více jak 59% procent populace [1] tvoří původní indiánské obyvatelstvo. Tato hornatá země s nejvýše položeným hlavním městem světa má krom jiného ještě jeden velký problém. A to je sexuální zneužívání mladých a nezletilých žen. Každý rok se tisíce osob změní v oběti sexuálního zneužívání, nucených prací a organizovaného žebrání.

Zástupcům televize RT se povedlo nalézt dvě velmi mladé dívky ve věku 9 a 15 let, které se staly obětmi sexuálního zneužívání. Dívky pocházejí z různých regionů země, obě ale potkal stejný osud. Obě byli uneseny, zneužívány a znásilňovány během celého roku.
Nakonec byly zachráněny, ale zůstalo jim stigma po tomto příšerném zacházení. Mají strach vyjít na ulici, nedůvěřují lidem a bojí se odhalit svoji identitu. Právě mladé dívky z chudých poměrů jsou hlavní obětí obchodu s lidmi. Jako návnada slouží inzeráty v místních novinách, které jim nabízejí atraktivní práci, ale tyto sliby se téměř nikdy nesplní.

Doktorka Patricia Bustamante, ředitelka školicího centra pro potřeby integrace žen [2] se již přes 16 let snaží preventivně pracovat na snížení těchto zločinů. Avšak zkušenosti, které její tým získal z vyšetřování těchto případů vedou ke smutnému závěru, že Bolívie je “rájem” pro získávání a únosy osob.

Alarmující ukazatele obchodů s lidmi v Bolívii však už nezajímají jen nezávislé organizace. Od roku 2012, se místní úřady snaží rozvíjet speciální projekty na ochranu obětí sexuálního zneužívání. Bolivijská policie vytvořila “speciální oddělení, které se zabývá pouze zacházením s lidmi”[3] vysvětluje plukovník Felipe Almaraz, bývalý velitel Speciálních sil. Pokud jeho elitní skupina obdrží informaci o možném kriminálním činu, okamžitě vyráží na místo, kde byla nahlášena unesená oběť, vysvětluje.

Bohužel, v celé řadě případů oběti zločin úřadům neoznámí, protože neznají dobře svá práva. Podle J. Escobara Vegy, ředitele Oddělení boje proti zločinům, “existuje v Bolívii zajímavý fenomén – tradice nepodávat trestní oznámení, a to nejen z důvodu ekonomických, ale také z důvodů zvykových”. [4] A to je motivem, proč je cílem úřadů zvýšit povědomí bolivijské společnosti ,“že spravedlnost a vyšetřování zločinů je zdarma“.

Bolívie včera a dnes… Jak se tvoří dějiny pod taktovkou armády. Zdroj: internet.

Na závěr bych snad dodal, že trocha emancipace a zdravého sebevědomí by ženám v určitých místech Jižní Ameriky, zejména v Bolívii, jedině prospěla. Takové jejich ženské obrození. Doufejme, že se situaci povede alespoň trochu změnit, ale vzhledem k zažitým životním stylům v případě Indiánů to zřejmě nikdy nebude optimální. Společnost se mění, ale některé věci zůstávají hluboce zakořeněny uvnitř lidských duší. Navíc, díky nedávno provedenému státnímu převratu, který zbavil Moralese moci, není vůbec jasné, jaká budoucnost její původní obyvatele čeká. Příliš světlou budoucnost jim ve světle posledních událostí nevěštím.

Přečtěte si také:  Jaroslav Mareš: Kurupira stále tajemná


Zdroje:
[1] Bolívie. Wikipedia. Online: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bol%C3%ADvie
[2] Centro de Capacitación y Servicios para la Integración de la Mujer (CECASEM). Online: http://www.aipe.org.bo/sac/public/mostrar_plugin.php?symbolic_name=LST_AFILIADAS&id_plugin=75&lang=es&id_afiliada=3
[3] „La costumbre de no denunciar“: Cómo Bolivia vive el terror de la explotación sexual. rt.com. 1.2.2017. Online: https://actualidad.rt.com/actualidad/229998-costumbre-denunciar-bolivia-explotacion-sexual
[4] „La costumbre de no denunciar“: Cómo Bolivia vive el terror de la explotación sexual. rt.com. 1.2.2017. Online: https://actualidad.rt.com/actualidad/229998-costumbre-denunciar-bolivia-explotacion-sexual

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..