Pondělí, 22 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Archeologie

Nedostatek vody v Limě by vyřešila starověká technologie

Vědci vysvětlili, jak mohou staré systémy, používané kdysi v Peru, pomoci šetřit vodu z období dešťů, aby ji bylo možné využít v suchých obdobích. Tým specialistů z Imperiální školy v Londýně a Regionální iniciativy pro hydrologické monitorování andských ekosystémů v Jižní Americe zveřejnili studii, kde vysvětlují, jak by starověká pre-incká technologie pomohla vyřešit problém nedostatku vody v pobřežních oblastech Peru, včetně hlavního města Limy.

Podle portálu EurekAlert šéf výzkumu Wouter Buytaert zdůraznil, že „obyvatelé Limy žijí v jedné z nejvíce nestabilních vodních oblastí na světě,“ kde „v období dešťů je příliš mnoho vody, a naopak velmi málo vody v obdobích sucha.“ [1]

Buytaert dodal, že „domorodí obyvatelé Peru věděli, jak tenhle problém vyřešit.“ Jeho tým studoval starodávný vodní systém zvaný „mamanteo“, který se nyní používá v okrese Huamantanga. Ve své zprávě vysvětluje, že starověké peruánské civilizace vytvořily v horách v roce 600 n.l. systémy, které odváděly přebytečnou dešťovou vodu přes kameny. Trvalo několik měsíců, než voda prošla systémem, dokud se nevrátila po proudu, právě včas pro období sucha. 

Předincké kanály lze nalézt po celém Peru. Zdroj: archiv autora

Vědci zkoumali takový systém v Huamantanga během období dešťů a sucha v letech 2014 až 2016. Zjistili, že vodě trvalo dva týdny až osm měsíců, než se znovu objevila, s průměrnou dobou 45 dnů. Na základě těchto údajů vědci vypočítali, že pokud vláda rozšíří systém tak, aby vyhovoval aktuální velikosti populace, mohlo by být 35% sezónní vody z období dešťů v oblasti Limy odkloněno a zpožděno, což odpovídá 99 milionům kubických metrů vody za rok.

To by zase zvýšilo množství vody dostupné v období sucha v prvních měsících až o 33%, a ve zbývajících měsících v průměru o 7,5%. „Stejně jako mnoho tropických měst i populace Limy rychle roste: příliš rychle na to, aby se udržely vodní zásoby během suchého období,“ řekl Buytaert. „Zvýšení stávajících pre-inckých systémů by mohlo pomoci zmírnit vlhké peruánské měsíce a uspokojit ty suché,“ řekl. 

„Protože nemůžeme plně důvěřovat jedné metodě, musíme být otevření a kreativní. Naše studie však ukazuje, že se musíme hodně poučit ze způsobu, jakým domorodé obyvatelstvo Peru inteligentně spravovalo svoji krajinu již před 1400 lety,“ dodal Buytaert.

 

 

Zdroje:

[1]  Brogan, C: Ancient intervention could boost dwindling water reserves in coastal Peru. 24.06.2019. Online: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-06/icl-aic062119.php 

Přečtěte si také:  Geoglyfy v Oyotúnu

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..