Pátek, 14 června, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
ArcheologieTop

Jezero Titicaca vydalo stopy starodávného kultu

Jezero Titicaca v Bolívii je významné jak pro svou krásu, tak pro svou polohu v centru And. Už asi 500 let před příchodem Inků jakási starověká civilizace přinášela rituální obětiny bohům poblíž ostrova Slunce. 

Toto zjištění bylo poprvé publikováno ve studii mezinárodního týmu vědců, a  zveřejněno v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. 

Autoři výzkumu naznačují, že organizované náboženství se v regionu objevilo mnohem dříve, než se původně předpokládalo. „Lidé si Isla del Sol (Ostrov Slunce) často spojují s Inky, protože to pro ně bylo důležité poutní místo, a protože na tomto ostrově a kolem něj zanechali četné ceremoniální budovy a obětiny,“ řekl antropolog José Capriles z Pennsylvania State University (USA).

„Náš výzkum ukazuje, že lidé (starověké bolivijské kultury) z Tiwanaco, kteří žili na jezeře Titicaca mezi lety 500 a 1100 n. l., byli prvními lidmi, jež nabízeli hodnotné předměty božstvům v této oblasti. Inkové sem přišli až v 15. století. Při podvodních průzkumech, prováděných v blízkosti Isla del Sol byly nalezeny rituální obětiny sestávající z kočičích keramických kadidelnic, zlatých ozdob, mušlí a kamenů lapidária, jakož i důkazy o zvířecích obětech. „Nálezy, a zejména keramické kadidelnice ve tvaru pumy, jsou významné, protože nám pomáhají lépe porozumět rituálnímu chování a náboženství státu Tiwanaco, společnosti, která předcházela Inky o několik set let,“ řekl Christophe Delaere, spoluautor studie. Na druhou stranu se vědci domnívají, že nalezené náboženské obětiny byly záměrně ponořeny pod vodu. Proč ale ukládali suchozemská zvířata do vody, ale nikdo neví. 

Jezero se nachází ve výšce asi 3800 metrů nad mořem a je jednou z hlavních atrakcí. Zdroj: internet.

„Přítomnost kotev v blízkosti obětin naznačuje, že obětiny mohly být ukládány během rituálů prováděných z lodí,“ řekl Capriles, pro kterého byl Isla del Sol pravděpodobně pro lid Tiwanaco důležitý kvůli své přírodní kráse, ale také pro svou polohu v centru pohoří And. „Bylo to strategické a rituálně nabité místo,“ a „rituální nálezy, které zde učinili, demonstrují přechod společností od lokálnějších náboženských systémů k něčemu, co mělo ambicióznější geopolitickou a duchovní přitažlivost,“ poznamenal.

Zdroje:

[1] Descubren en el lago Titicaca los restos de una religión anterior a los incas. 02.04.2019. Online: https://actualidad.rt.com/actualidad/310506-centro-ritual-submarino-titicaca-antigua-civilizacion-inca 

Přečtěte si také:  {:cz}V extrémních výškách byly objeveny lidské stopy{:}{:es}Se han descubierto huellas humanas a altitudes extremas{:}

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..