Pondělí, 22 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
TopZáhady

Kolaps Aztécké civilizace způsobil také mor

Vypuknutí morové epidemie je považováno za jednu z největších katastrof v dějinách lidstva, kdy mor v Evropě ukončil život přibližně 25 milionů lidí. Jak tomu ale bylo v Jižní Americe? Po příchodu španělských dobyvatelů, vedených Hernánem Cortésem v šestnáctém století, již bylo 80% aztécké populace zahubeno podivnou epidemií.

Místní obyvatelé ji nazývali “cocoliztli” (v jazyce Nahuatl znamená nemoc nebo škůdce), a její příčina byla zpochybňována téměř 500 let! Nicméně ve studii, zveřejněné v lednu 2018 v časopise Nature [1]  byla jako možná příčina označena “střevní horečka”, jako je tyfus, což v podstatě vylučuje choroby jako neštovice, spalničky, příušnice nebo chřipka. To všechno jsou onemocnění, které se obecně považují za příčinu likvidace indiánských kultur.

Použitím nového nástroje – metagenomické analýzy DNA, extrahované z 29 koster pohřbených v oblasti Oaxaca v Mexiku, vědci zjistili stopy po bakterii Salmonella enterica, typu paratyphi C, která způsobuje střevní horečku. Místo nálezu je spojené s první morovou epidemií v roce 1545.

Åshild Vagene z University v Tübingenu (Německo) a spoluautor studie, věří, že tento patogen je “silným kandidátem”, který by mohl stát za příčinou prudkého poklesu populace během řádění nemoci “cocoliztli”, datované mezi roky 1545 a 1550. Má se za to, že tato nemoc přinesla smrt pěti až osmi milionům domorodců, ihned po příchodu dobyvačných Španělů.

Na začátku roku 2017 dvě studie poprvé ukázaly bakterii Salmonella jako možného viníka. Nicméně Maria Avila Arcos, evoluční genetička na Národní univerzitě v Mexiku (UNAM), tehdy vyjádřila nespokojenost s výsledky, jak je uvedeno v článku časopisu Nature. Ten uvádí, že tato mexická vědkyně a jiní další naznačují, že “cocoliztli” způsobil virus, a ne bakterie.

Vypuknutí tohoto onemocnění je dodnes považováno za jedno z nejnebezpečnějších v dějinách lidstva, spolu s dýmějovým morem, který zabil asi 25 milionů lidí v západní Evropě ve čtrnáctém století.

V současnosti se mor ojediněle v Jižní Americe stále vyskytuje. Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) ve své zprávě z roku 2013 považuje za rizikové čtyři země s endemickým výskytem moru: Bolívii, Brazílii, Ekvádor a Peru. Tato nemoc úzce souvisí s ekonomickou aktivitou každé země, a tak se nákaza ojediněle vyskytuje ve venkovských populacích, žijících v extrémní chudobě a blízko výskytu nákazy.

Zdroje:

[1] Salmonella enterica genomes from victims of a major sixteenth-century epidemic in Mexico.Nature Ecology & Evolution. 15.01.2018. Online: https://www.nature.com/articles/s41559-017-0446-6
[2] Descubren al culpable de la peste que causó el colapso de la civilización azteca. 16.01.2018. rt.com. Online: https://actualidad.rt.com/actualidad/260052-culpable-peste-muerte-aztecas-mexico
[3] Peste negra: la plaga con la que aún no pudo EEUU. 15.10.2015. infobae.com. Online:https://www.infobae.com/2015/10/16/1762792-peste-negra-la-plaga-la-que-aun-no-pudo-eeuu/

Přečtěte si také:  Byl napsán Voynichův rukopis v Jižní Americe ?

Úvodní fotografie:
[4] La salmonella diezmó a los aztecas a mitad del siglo XVI. 16.01.2018.elindependiente.com. Online: https://www.elindependiente.com/vida-sana/2018/01/16/una-infeccion-salmonella-diezmo-los-aztecas-mitad-del-siglo-xvi/

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..