Pondělí, 22 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Záhady

Poodkryly Velikonoční ostrovy další záhadu?

Napadlo vás někdy, jakým způsobem by bylo možné dostat 13-ti tunový kamenný klobouk na 9 metrů vysokou sochu? Asi odpovíte, že samozřejmě jeřábem. Ale jak to dělali obyvatelé Velikonočního ostrova před staletími? Je to záhada, která mate archeology celá desetiletí a u řady fantastů vyvolává dokonce úvahy o zapojení mimozemšťanů nebo magie. Pojďme se na tu záhadu podívat trochu blíž.

Drdol umístěný na hlavě sochy. Ilustrační foto. Zdroj [3]
Velikonoční ostrov je malý trojúhelníkovitý ostrov o rozloze 163 kilometrů čtverečních, který leží uprostřed jižního Pacifiku, asi 3700 kilometrů západně od Chile a 1900 východně od Pitcairnových ostrovů. Ostrov byl osídlen někdy v první polovině 1. tisíciletí Polynésany, kteří vytesali do sopečného kamene více než 900 soch tzv. Moai. Přestože je jejich průměrná výška asi 4 metry, největší stojící socha stojící na plošině Te Pito Kura měří 9,8 metrů a váží 74 tun. A více než 50 soch má na sobě “klobouk” zvaný pukao, červené barvy, který může vážit až 13 tun. Nejedná se však o klobouk, ale o drdol, který Polynésané dodnes leckde nosí, obarvený načerveno.

Taková trochu větší lednička…
Sean Hixon, antropolog na Pensylvánské státní univerzitě a jeho kolegové publikovali v časopise Journal of Archaeological Science jednoduchý systém, který ukazuje vynalézavost obyvatel Velikonočního ostrova (v domorodém jazyce Rapa Nui).

Po celá desetiletí se věřilo, že obyvatelé Rapa Nui přemisťovali sochy z lomu Rano Raraku na úpatí sopky do jejich konečné destinace na dřevěných saních. Nicméně, v roce 2012 antropolog Terry Hunt a Carl Lipo z univerzity Binghamton a Arizona, dokázali,[1] že je byli schopni přesunovat podobně, jako my přesunujeme doma ledničku. Tedy naklopit, zatlačit a posunovat. Jediné, co bylo zapotřebí, byly provazy a lidská síla, aby sochy “mohly chodit”, jak se hovoří v mytologii Velikonočního ostrova. “Přesouvali je elegantním a pozoruhodně efektivním způsobem, který používal jednoduché procesy založené na fyzice,” říká Lipo, který se s kolegou Huntem na nové studii podílel.

Ale jak to bylo s “klobouky”?
Pukao se těžily v lomu poblíž sopky Puna Pau. Mají válcovitý tvar a asi 2 metry v průměru. Ačkoli někteří výzkumníci tvrdili, že postava a klobouk se stavěly společně, zbytky opuštěných 

Vytažení „drdolu“ pomocí techniky parbucklingu. Foto: zdroj [3]
soch spíše naznačují, že tomu tak nebylo. “Nejlepším vysvětlením pro přepravu klobouků z lomu je, že ho odvezeme k soše. Jakmile tam je, pukao bylo vyrolováno po dlouhé rampě až na vrchol stojící sochy pomocí techniky parbucklingu,” [2] říká Lipo.

Přečtěte si také:  Záhada podzemní říše Inků vyřešena

Parbuckling (český ekvivalent tohohle slova jsem nikde nenašel?!) se používá k vyrovnávání převrácených lodí, jako byla například Costa Concordia. V případě Velikonočního ostrova by použití této techniky sestávalo z uchycení středu dlouhého lana na vrcholu rampy, protažení obou konců pod válcem a koordinovat pracovníky, aby válec vytáhli. Takže s pouhými patnácti lidmi mohlo být největší pukao vytaženo na vrchol sochy Moai. Pak by stačilo dovyřezat klobouk, připojit ho k soše a rozložit rampu. Jednoduché a efektivní. Nebo snad ne?

Na úplný závěr by bylo dobré poznamenat, že stejný způsob pohybu prokázal už v roce 1986 přímo na Velikonočním ostrově český badatel ing. Pavel Pavel. Ačkoliv jsou jeho výsledky v České republice velmi dobře známé, ve světě tomu tak zcela není.

Zdroje:

[1] Lipo, C., Lipo-2013-The ‘walking’ megalithic statues (moai) of Easter Island. Online: https://www.researchgate.net/publication/283016126_Lipo-2013-The_%27walking%27_megalithic_statues_moai_of_Easter_Island
[2] Parbuckle salvage. Wikipedia. Online: https://en.wikipedia.org/wiki/Parbuckle_salvage
[3] Gaméz, L. Así les pusieron los sombreros a los moáis. 05.06.2018. Online:  http://magonia.com/2018/06/05/asi-les-pusieron-los-sombreros-a-los-moais/
[4] Úvodní foto:  Isla de Pascua. Wikipedia ES. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/Isla_de_Pascua 

Tomáš

cestovatel, publicista.

5 komentářů: „Poodkryly Velikonoční ostrovy další záhadu?

 • pokud se nepletu, to jak se pohybovalo se sochama zjistil už v minulém století ing Pavel Pavel

  Reagovat
  • Teoria nie je dokaz. Ani funkcna teoria nie je dokaz. Nepohyboval rovnako tazkymi sochami, ale ovela mensou neporovnatelnej velkosti a vahy. Nasilne vysvetlenie hocicoho za akukolvek cenu nie je prave obrazom pravdy a dokazu!

   Reagovat
 • Prvenství v přepravě soch má stoprocentně Pavel Pavel. Ale docela jsem čuměl, když jsem asi před pěti lety viděl dokument, kde si jeho nápad normálně přivlastnili nějací „vědci“. Měli tam nějaké modely, nakláněli je a drze tvrdili, že je to jejich nápad. Absolutně jsem nechápal, jak to někdo může natočit a vysílůat v televizi.

  Reagovat
  • Jednoduše. Oni Ing.Pavla prostě neznali. On to prokázal v době tolik opěvovaného komunismu, pravděpodobně to nikdy nikde nepublikoval a koho tak asi na světě zajímá, co si někde v komustické pidizemi dělá nějaký fantasta? Kdyby to publikoval, mohl to být jeho objev. A když to vezmeme do detailu, on to vlastně neobjevil. Předním to objevili původní obyvatelé, kteří těmi sochami pohybovali dávno před ním 😀

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..