Ve Venezuele byly objeveny rytiny staré 2000 let!
Obrovské skalní rytiny byly nalezeny ve venezuelském státu Amazonas. Některé z nich patří k vůbec největším prehistorickým kresbám, které byly na světě nalezeny a zmapovány do nevídaných podrobností vědci z University College London ve Velké Británii. Pořízení snímků bylo možné jen díky využití dronů, neboť několik rytin se nachází v nepřístupných oblastech.
Rytiny (petroglyfy) se nacházejí v oblasti Raudales de Atures na řece Orinoco a podle odhadu jsou přibližně 2000 let staré. Petroglyfy zahrnují reprezentace zvířat, lidí a kulturních obřadů. Největší skalní plocha zobrazuje nejméně 93 rytin a zabírá celkem 304 metrů čtverečních. Některé z vyobrazených figur měří i několik metrů a například vyobrazení hada přesahuje 30 metrů na délku.
Jeden z autorů studie, doktor Philip Riris tvrdí, že „oblast nálezu je výjimečná pro svoji etnickou, jazykovou a kulturní sbíhavost. V praxi to znamená, že tyto zdokumentované motivy ukazují podobnosti s jinými skalními místy v Brazílii, Kolumbii a nebo i dalšími vzdálenějšími místy.“
Dále dodal, že “toto je jedna z prvních studií, které ukazují na rozsah a hloubku kulturních vztahů s ostatními oblastmi Severní a Jižní Ameriky v předkolumbovských, ale i koloniálních časech.”
Podle spoluautora studie José Olivera, „archeologické důkazy naznačují, že obchodníci z různých vzdálených oblastí ovlivňovali tuto oblast v průběhu dvou tisíciletí před evropskou kolonizací. Cílem projektu je pochopení těchto interakcí, vznik předkolumbovských sociálních sítí napříč Severní a Jižní Amerikou.”
Zdroje:
[1] Venezuelan rock art mapped in unprecedented detail. 7.12.2017. Online: https://phys.org/news/2017-12-venezuelan-art-unprecedented.html
[2] Philip Riris, On confluence and contestation in the Orinoco interaction sphere: the engraved rock art of the Atures Rapids, Antiquity (2017). Online: http://dx.doi.org/10.15184/aqy.2017.152