Sobota, 27 července, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Historie

Byli Aztékové jako nacisti ?

„Bědovat nad zánikem aztécké říše je jako bědovat nad porážkou nacistů“. Tento kontroverzní názor řekl předseda španělské veřejnoprávní televize RTVE ve svém projevu, ve kterém zdůraznil, že Španělsko přišlo Ameriku evangelizovat a civilizovat. Předseda RTVE, José Antonio Sánchez, [1] řekl na setkání instituce Casa America [2] v Madridu, že Španělsko nikdy nebylo kolonizátorem, ale naopak přineslo „evangelizační a civilizační“ pokrok.

Sánchez hovoří na setkání Casa America.Zdroj: debate.com.mx

José Sánchez, který byl jmenován španělskou Lidovou stranou jako prezident RTVE v roce 2014, přisoudil velký vliv protišpanělské legendě, která tvrdí, že tento evropský národ byl plný „zaostalých a barbarských lidí, kteří vyhubili Indiány.“ „Jaké špatné věci vlastně udělali ? Může mi někdo říct, že dobývání nebylo opodstatněné?”

Aztéčtí nacisté ?
Ve své řeči Sánchez citoval australskou historičku Ingu Clendinnen [3]: „Bědovat nad zánikem aztécké říše je jako bědovat nad porážkou nacistů ve druhé světové válce. Aztécká kultura byla krvavým totalitarismem, kde bylo zabito mezi 20.000 a 30.000 lidmi ročně.“ Tyto kontroverzní výroky, které byly zaznamenané na video, vyvolaly silnou kritiku na sociálních sítích. Sánchez se později za svá slova omluvil. Ale dá se to takto jednoduše odsoudit? Co když je na tom přece jen trocha pravdy ?

Bouřlivé reakce na sociálních sítích
Internetoví uživatelé vyjádřili svůj silný odpor k těmto kontroverzním názorům. Někteří uživatelé sociálních sítí připomněli předsedovi RTVE, že to ve skutečnosti byla jejich civilizace, která „zničila celou kulturu.“

“Černá” legenda
„Byli jsme velká říše a všechny říše mají nějakou svoji “černou” legendu, podobně jako se to dnes děje s USA,“ řekl Sanchez. Španělsko v patnáctém století „bylo dnešním Západem. Jak by se mohlo zabývat vyhlazováním lidí,“ dodal. Termín “Černá legenda” [4] razil Julian Juderias [5] v roce 1914. Je považována za španělskou antikampaň, vyvinutou v šestnáctém století pro „diskreditaci politické činnosti králů“. Nicméně, kolumbijský spisovatel William Ospina [6] ji popisuje jako zakrývání „obrovského koloniálního rabování“ a uruguayský publicista Eduardo Galeano [7] jako „růžovou legendu, která zmírňuje obrovskou vinu imperiální společnosti proti přesvědčivým zprávám o devastaci kolonií.“

Španělská „genocida“
Na rozdíl od prohlášení Sáncheze, venezuelský intelektuál Luis Britto, [8] se v rozhovoru pro RT zeptal: „A co by se stalo, kdyby přiletěli například mimozemšťané a donutili ho (J.A. Sáncheze, pozn. TS), aby se zřekl svého náboženství, a nemluvil svým jazykem, aby opustil své zvyky a pracoval pro ně jako otrok? Ospravedlní to dělání špatných věci?“

Přečtěte si také:  Incké obřadní centrum Limatambo

Historik Britto, specialista na světové dějiny, odmítá výroky Sáncheze a tvrdí, že španělská invaze v Americe „vyústila v genocidu zhruba 60 milionů lidí.“ Vysvětluje, že ne všechna úmrtí byly vraždy. „Conquista mimo jiné přinesla i epidemie a úmrtí z hladu, které se dostavilo po zničení kultur původních obyvatel.“

Tento venezuelský esejista zmiňuje španělské kroniky napsané Frayem Bartolomé de las Casas [9] a Bernardino Sahagúnem [10] a také práci Miguela León Portillase, [11] editora antologie indiánských spisů během dobývání Mexika, jako historického materiálu popírajícího Sánchezovo lži.

„Člověk má vynikající tvůrčí potenciál dělat dobré věci. Proč musí vyrábět smrt a otroctví?” ptá se Britto.

Moje poznámka na závěr:

Jisté je, že historie nezná slovo “kdyby”. Historie už odezněla a díky ní jsme tady. Nestane se horší ani lepší, i kdyby nad ní debatovaly armády intelektuálů, dívajících se na dávno prošlé události dnešními, mnohdy růžovými brýlemi. Nelze hodnotit, co kdo tehdy udělal nebo neudělal – měl své možnosti a schopnosti a věděl jen to, co v dané epoše měl vědět. A ruku na srdce – jednáme dnes tak plnohodnotně, s vědomím všeho, co nám svět dává za možnosti a schopnosti? To zase zhodnotí budoucí generace.

Co je Casa America ?
Casa de America je veřejné konsorcium, které si klade za cíl posílit vztahy mezi Španělskem a oběma Amerikami, zejména v Latinské Americe. Různé platformy hledají vytvoření vhodných podmínek k rozhovorům o amerických tématech a zveřejňují různé skutečnosti. Ve Španělsku jsou organizovány semináře, konference, kulaté stoly, výstavy, filmy, koncerty, debaty, prezentace knih, rozhovory nebo rozhlasové vysílání a televize zabývajícími se otázkami tohoto kontinentu. Jejich akce jsou otevřené pro veřejnost, členy vlád na obou stranách Atlantiku, média, diplomaty, společnosti a také představitelé kulturního a akademického světa. Casa de America má také ‚virtuální kancelář‘, která umožňuje šíření svých aktivit a iniciativ po celém světě prostřednictvým internetu a nových technologií, a zajišťuje tak propojení s ostatními institucemi a centry v Latinské Americe.

Zdroje:
[1] José Antonio Sánchez Domínguez. Wikipedia. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/José_Antonio_Sánchez_Domínguez
[2] Casa América. Descubre, disfruta, piensa y ven. Online: http://www.casamerica.es
[3] Inga Clendinnen. Wikipedia. Online: https://en.wikipedia.org/wiki/Inga_Clendinnen
[4] Br. José M. Beson. La leyenda negra y la conquista de América. Universalia en Linea. Online: http://www.universalia.usb.ve/ediciones_anteriores/anteriores/universalia27/leyenda_negra.html
[5] Julián Juderías y Loyot. Wikipedia. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/Julián_Juderías_y_Loyot
[6] William Ospina. Wikipedia. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/William_Ospina
[7] Eduardo Galeano. Wikipedia. Online: https://cs.wikipedia.org/wiki/Eduardo_Galeano
[8] Luis Britto García. Wikipedia. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/Luis_Britto_García
[9] Bartolomé de las Casas. Wikipedia. Online: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bartolomé_de_las_Casas
[10] Bernardino de Sahagún. Wikipedia. Online: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bernardino_de_Sahagún
[11] Miguel León-Portilla. Wikipedia. Online: https://es.wikipedia.org/wiki/Miguel_León-Portilla
[12] Nathali Gómez. „Lamentar la desaparición del Imperio azteca es como mostrar pesar por la derrota de los nazis“. RT.com. 6.4.2017. Online: https://actualidad.rt.com/actualidad/235087-sanchez-espana-comparar-imperio-azteca-nazi

Přečtěte si také:  Záhada kolem lidí bílé pleti

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..