Pondělí, 22 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Záhady

Zobrazuje kamenný blok prehistorického kosmonauta?

Nedávno mi od čtenáře přišel e-mail s obrázkem a jednoduchým textem: Král Pacal má kolegu. Na fotografii byl kamenný blok, reprezentující starý reliéf, nalezený v mexické archeologické lokalitě La Venta, kdysi patřící prastaré Olmécké civilizaci. Blok nese název Monument 19. Podle některých názorů nadšenců prastaré astronautiky, je v kameni zobrazena sedící osoba s přilbou v předmětu velmi připomínajícím stroj krále Pacala, jen s rozdílem, že zde je stylizovaný jako pernatý had. 

Jde o muže v letadle? Pilota v kokpitu létajícího stroje? Z reliéfu je navíc patrné, že osoba drží malou “tašku”, jakou můžeme vidět na několika mezopotámských reliéfech od  starých Sumerů. Z hlediska ikonografie, rozhodně zajímavé… 

Obr. 1 Monument 19. Archeologické naleziště La Venta. Zdroj [5].

Německý výtvarník Andreas Weiß navrhl, jak by mohl takový objekt ve skutečnosti vypadat. Mohla to být záchranná kapsle bohů? Přistávací modul mezi vesmírnou lodí a Zemí? Autor se domnívá, “že symboly na reliéfu představují technická zařízení, které umíme dešifrovat jen my, s pokročilými technickými znalostmi: „Jak se tomu v archeologii často děje, na první pohled hned neobjevíte zjevné věci, pokud je vaše vlastní mysl omezena specifickým vzorem myšlení. Archeologové například vysvětlili reliéf na monumentu 19 jako “muže v tlamě dravce”. Pouze s pokročilejšími technickými znalostmi můžete vidět význam symbolů kamenného reliéfu.” 

Obr.4: Detail hlavy v „masce“. Monument 19. Foto: internet

Lidé v době kamenné prý byli ve stejné situaci, když chtěli reprezentovat vesmírnou technologii. Neměli k jejímu popisu potřebné znalosti. Jak tedy jinak by umělci Olméků měli představit objekt, který mohl být vybaven stabilizátory, gravitační technologií, nouzovými padáky, bateriemi, obrazovkou, holoprojektory, vstupní přepážkou, motory atd.? Možná právě tak, jako  na slavném reliéfu pohřební desky krále Pacala nebo na monumentu 19 v La Venta?

Americký antropolog David Grove,[1] který vedl vykopávky na místě od roku 1972, odhaduje, že had by prý mohl – trochu paradoxně – vyjadřovat předmět, určený k letu. Had se značkou X, je dle symboliky Olméků okřídlený had. 

Obr. 5: Model přistávacího modulu Andrease Weiße. Zdroj: Sagenhafte Zeiten

Ale proč by mělo být „pozemské monstrum“ schopné létat? V roce 1968 Michael Coc interpretoval něco podobného.[2] Přemýšlel, zda by značka X mohla být symbolem křídel.[3]

Podívejme se ještě na záležitost reliéfu z pohledu nadšenců směru “paleo SETI.” Tento název vytvořil ruský inženýr geologie Dr. Vladimir Avinskij v roce 1989. Paleo-SETI je termín, který v sobě zahrnuje teorii, že v dávné historii planetu Zemi navštívily mimozemské rasy, ať už v jakékoliv formě, a ovlivnily vývoj naší civilizace.[4] 

Řada těchto badatelů se ptá, proč by zobrazené znaky měly představovat symboly deště, plodnosti, nebo jiné klasické vysvětlení konvenční archeologie? Co když se jednalo o záchranný modul s posádkou, a vyobrazená osoba nemá čelenku, ale je to ve skutečnosti helma? Před nosem a bradou této osoby je vystouplá „ozdoba“ a „něco“, co vychází z úst ven. 

Přečtěte si také:  Argentina: Skryté nacistické tajemství

Tento typický dýchací symbol je od počátku součástí základního vybavení všech figurek s helmou v ikonografii Olméků. Přijali ho později Mayové, Mixtékové i Aztékové. Vždy byl zobrazen před ústy jejich „Nebeských pánů“ a „Bohů“. Dokonce ani reliéf astronauta, známého jako El Baul z Guatemaly, který byl vytvořen mnohem později, než deska krále Pacala, nebyl bez vzduchové masky. EI Baul má také kolem krku “hada”, který se dá interpretovat jako přívod vzduchu do helmy. 

V jiné archeologické lokalitě – Chalcatzingo je z pohledu paleo SETI k vidění mnoho dalších reliéfů a nálezů, které prý ještě více napomáhají interpretaci teorie “létajících Olméků”. Mohlo by to ukazovat na to, že celá lokalita byla zasazena do dějů na obloze – jinými slovy, do vzdušného prostoru, tvrdí tito badatelé. Nálezy jsou zajímavé, a pravda – pokud porovnáte památky a ikonografii Chalcatzinga s nálezy v La Venta, budete se možná přemáhat, abyste neuznali, že některé věci jsou zde jen stěží logicky vysvětlitelné.

 

Obr. 6: Náhrobní deska mayského krále Pakala. zdroj: [internet]

Podobnou rekonstrukci provedl v roce 2011 Paul Francis, výtvarník, který rekonstruoval slavnou náhrobní desku vládce Pakala do trojrozměrného modelu kosmické lodi. (viz. obr. 7)

Obr. 7: Rekonstrukce slavné náhrobní desky vládce Pakala do trojrozměrného modelu kosmické lodi. Foto: internet

Pozn. autora: Osobně stojím nohama na zemi a i když jsou všechny tyto teorie velmi lákavé, zkušenosti z terénu mi daly za pravdu, že řada takových zpráv, jsou jen nafouknuté senzace, které vycházejí z neznalosti podrobností a kterých se chytají další lovci senzací, hledající snadnou popularitu a peníze.

 Zdroje:

[1] David Grove. Wikipedia. Online: https://en.wikipedia.org/wiki/David_Grove
[2] Michael D. Coe. Wikipedia. Online: https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_D._Coe
[3] Joralemon, P.: A Study Of Olmec Iconography || A Study Of Olmec Iconography. https://vdocuments.site/a-study-of-olmec-iconography-a-study-of-olmec-iconography.html
[4] V ČR se lépe ujal název paleoastronautika nebo archeoastronautika. Více viz. ČsAAA. Online: http://www.csaaa.eu
[5] La venta. Wikipedia. Online: https://en.wikipedia.org/wiki/La_Venta

Tomáš

cestovatel, publicista.

2 komentáře: „Zobrazuje kamenný blok prehistorického kosmonauta?

 • Dobrý den,
  u kamenných rytin Pacala je v obou případech postava umístěná
  v strojním zařízení v poloze, která zdůrazňuje pohyb vpřed. Jestli je to koráb
  mimozemské civilizace je otázka ,ale v každém případě je to osoba umístěná ve stoji který se pohybuje.

  Reagovat
  • A to mě přivádí neustále zpět k myšlence, že civilizace typu Inků, Mayů apod. nějakým způsobem „podědili“ znalosti daleko starších civilizací, které pak znázornili na svých stélách.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..