Pondělí, 22 dubna, 2024

Jižní Amerika

Archeologie, Civilizace a Cestování | Tomáš Stěhule

Jižní Amerika
Historie

Příběh trosečníka z pobřeží Mexického zálivu

Álvar Núnez Cabeza de Vaca (asi 1490–1556/9), se v roce 1527 coby pokladník účastnil neúspěšné výpravy Pánfila de Narváez na Floridu. Následujících téměř deset let prožil mezi indiánskými kmeny, roku 1536 pěšky dorazil na území dnešního Mexika. V roce 1537 se vrátil do Španělska a v roce 1540 byl jmenován guvernérem a generálním kapitánem území Rio de La Plata.

Druhá výprava ho dovedla podél řeky Paraná do města Asunción, kde se dostal do konfliktu s místním zástupcem krále, mj. i pro laskavý postoj k domorodcům. Po návratu vydal o obou cestách zprávy. V té slavnější, Ztroskotání (Naufragios), popisuje výpravu na Floridu a zkušenosti z pobytu mezi Indiány v oblasti kolem Mexického zálivu. Druhá, Komentáře (Comentario), líčí cestu do oblasti Rio de La Plata. “Ztroskotání” jsou považována za jednu z nejvýznamnějších písemných památek, dokumentujících španělské zámořské plavby. Údaje o indiánských kmenech u Mexického zálivu, z nichž řada během 16. století zanikla, jsou zřejmě velmi přesné, i když autor se neubránil automytizaci, když se ze sebe snažil setřást podezření, že přispěl k nezdaru Narváezovy výpravy. “Ztroskotání” mají zásadní význam i pro počátky hispanoamerické literatury, volně na ni navázali první hispanoameričtí romanopisci, jako např. C. de Sigüenza y Góngora ve své knize “Útrapy Alonsa Ramíreze” (Infortunios de Alonso Ramírez, 1690).

Ačkoliv se příběh odehrává v letech 1527 – 1537, z historie víme, že během tohoto vyprávění byla objevena Incká říše. Na pozadí této události je tak patrný velký kontrast mezi bohatstvím Incké říše a primitivností a chudobou floridské oblasti. Jižní amerika byla doslova Eldorádem v porovnání s chudobou a nedostatkem potravy, kterou nabízela Severní Amerika. 

Tuto knihu doporučuji všem, koho zajímá souvislost mezi dvěma světadíly na odvrácené straně zeměkoule, v době po objevení Ameriky.

Bibliografické údaje:

EAN 9788025728345
ISBN 978-80-257-2834-5
Počet stran 208
Jazyk česky
Vazba vázaná
Rozměry 14,5cm x 20cm
Vydání 2019 (1. vydání)
Nakladatel Argo

Přečtěte si také:  Tzompantli jako obraz krutého mexického kultu

Tomáš

cestovatel, publicista.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..